Rozsyp pod iglakami, gdy brązowieją po zimie. Szybko je uratujesz
Zima powoli odpuszcza, a marzec to odpowiedni czas na pierwsze prace w ogrodzie. Po chłodniejszych miesiącach możemy zaobserwować brązowiejące gałązki iglaków. Jak uratować rośliny?
Przyczyn brązowienia iglaków może być kilka. Czasem winne są szkodniki, jednak to nie jedyna możliwość. Sprawdź, dlaczego iglaki brązowieją i poradź sobie z tym problemem.
Dlaczego iglaki brązowieją?
Żółknięcie iglaków dla wielu osób jest powodem do niepokoju. Szczególnie zaczynamy się obawiać, kiedy na żywopłocie pojawiają się żółte plamy. Jednak spokojnie, drzewek nie musimy spisywać na straty.
Żółknięcie iglaków po zimie nie zawsze oznacza atak szkodników, czy poważną chorobę. Często po chłodniejszych miesiącach iglaki zmagają się z suszą fizjologiczną. To oznacza sytuację, w której rośliny tracą wodę, ale nie mogą jej pobrać, ponieważ jest zamarznięta.
Inną przyczyną brązowienia iglaków jest niedobór składników odżywczych. Właśnie dlatego po zimie musimy odpowiednio wesprzeć rośliny w ogrodzie. W tym czasie warto zasilić je niepozornym składnikiem, który zwykle mamy w kuchni.
Uratuj iglaki po zimie
Po zimie iglaki w ogrodzie potrzebują odpowiedniego wsparcia. Właśnie dlatego musimy zadbać o odpowiednie nawożenie. Nie musimy sięgać o drogie odżywki ze sklepu, ponieważ idealny nawóz zrobimy sami w domu.
Iglaki po zimie możemy wesprzeć fusami po kawie . Wystarczy je wysuszyć i rozsypać pod choinkami w ogrodzie. Ten sposób jest naprawdę szybki i działa praktycznie od razu. W fusach znajduje się azot, potas i fosfor, które wzmacniają rośliny . Azot odpowiedzialny jest również za piękny, zielony kolor.
Jak zapobiegać brązowaniu iglaków?
Na szczęście brązowiejące iglaki możemy uratować. Jednak warto wiedzieć, co możemy zrobić, żeby drzewka nie usychały. W tym celu musimy zadbać o regularnie podlewanie jesienią. Właśnie dzięki temu zmniejszymy szansę na suszę fizjologiczną.
Poza tym warto odpowiednio nawozi rośliny. Kolejną kwestią będzie osłonięcie niektórych roślin od wiatru. Czasem intensywne i chłodne powiewy mogą przyczyniać się do brązowienia igiełek.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „K&E GardenPasja” na YouTube.
Zobacz także:
- Polacy jedzą je w setkach, a są trujące. Najnowsze doniesienia powalają na łopatki
- Zastosuj, gdy pojawiły się wełnowce. Szybko uratujesz rośliny
- Wymieszaj i spryskaj pomidory. Nie będą mieścić się w dłoni