łazienka
pixabay.com/robertwaghorn (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 29 Stycznia 2021

Rybiki w łazience - jak się ich pozbyć?

Rybiki cukrowe to robaki, które lubią ciepło, ciemność i wilgoć - stąd też ich obecność w wielu łazienkach. Mimo że nie są one niebezpieczne, to nie są też pożądanymi gośćmi - warto się więc ich pozbyć, jeśli dbamy o reprezentacyjny charakter naszej toalety.

Rybik cukrowy to niewielki owad nieposiadający skrzydeł. Nazywany jest również srebrzykiem, ze względu na srebrny pancerz. Dorosły osobnik osiąga zwykle około 10 milimetrów długości. Miejsca, w których czują się najlepiej, są wilgotne, ciepłe i ciemne - stąd też ich obecność w naszych łazienkach. Szczególnie gdy zapalamy światło nocą w toalecie, możemy zauważyć rybiki, które uciekają wtedy do swoich kryjówek. Ich nazwa wiąże się z bardzo nietypowego sposobu poruszania się, który przypomina ruchy ryby.

Rybiki nie stanowią dla człowieka zagrożenia, nie przenoszą chorób, ani nie gryzą. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że poczynią pewne zniszczenia - ich pożywieniem jest wszystko, co zawiera celulozę, między innymi papier, tapeta, klej do tapet i tym podobne. Potrafią być uciążliwe, ponieważ żyją stosunkowo długo i przez nie nasza łazienka nie wygląda estetycznie.

Rybiki cukrowe - pułapka na rybiki

Aby pozbyć się rybików cukrowy, potrzebujemy skutecznej pułapki. Mamy naprawdę banalne rozwiązanie, które każdy może przygotować w swoim domu. Potrzebujemy w tym celu słoika lub innego naczynia ze szkła, taśmy klejącej albo plastra i przynęty zawierającej cukier - tektury, trochę ryżu, papieru czy chleba. Można też zastosować łyżkę cukru.

Słoik należy okleić przygotowaną taśmą - to pozwoli robakom wejść do środka szklanego pojemnika. Pamiętajmy, aby bardzo szczelnie go okleić - im więcej chropowatości na nim powstanie, tym lepiej.

Rodzina zrobiła sobie zwykłe zdjęcie w jadalni. Internauci zauważyli jeden porażający szczegółRodzina zrobiła sobie zwykłe zdjęcie w jadalni. Internauci zauważyli jeden porażający szczegółCzytaj dalej

Następnie w pułapce na rybiki umieszczamy naszą cukrową przynętę - nie potrzeba jej wiele, robaki i tak ją wyczują. Następnie słoik stawiamy na podłodze w łazience i czekamy, aż zwabione ulubioną przekąską rybiki wejdą do środka. Gdy już się najedzą i będą chciały wyjść, nie będzie to możliwe - ześlizgną się po gładkiej powierzchni szkła, a tym samym zostaną w środku.

Rybiki cukrowe - inne domowe sposoby

Te robaczki nie lubią silnych i intensywnych zapachów, dlatego warto wykorzystać w walce z nimi cynamon, rozmaryn czy miłorząb. Możesz z tych kilku rzeczy przygotować ciekawą dekorację do łazienki, a jednocześnie odstraszać nieproszonych gości. Sprawdzą się również kulki lawendowe na mole i sok z cytryny.

Zadbajmy o dobrą kondycję naszych tapet, rur i odpływów. Warto uszczelnić wszelkie miejsca, przez które mogą się one dostawać do środka. Tapety najlepiej zastąpić nowymi, które się nie kruszą. Dobrym rozwiązaniem będzie też zerwanie ich i zdecydowanie się na zwykłą farbę.

Postarajmy się również obniżyć wilgoć i temperaturę w łazience. Przede wszystkim wietrzmy mieszkanie, aby nie powstawał w niej nadmiar wilgoci, możemy również zastosować żelowe woreczki krzemionkowe, które można znaleźć w pudełku z nowymi butami. Znakomicie pochłoną wilgoć.

Źródło: castorama.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News