DomekIOgrodek.pl
łazienka

pixabay.com/robertwaghorn (CC0 Domena publiczna)

Rybiki w łazience - jak się ich pozbyć?

29 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Rybiki cukrowe to robaki, które lubią ciepło, ciemność i wilgoć - stąd też ich obecność w wielu łazienkach. Mimo że nie są one niebezpieczne, to nie są też pożądanymi gośćmi - warto się więc ich pozbyć, jeśli dbamy o reprezentacyjny charakter nasze

Rybik cukrowy to niewielki owad nieposiadający skrzydeł. Nazywany jest również srebrzykiem, ze względu na srebrny pancerz. Dorosły osobnik osiąga zwykle około 10 milimetrów długości. Miejsca, w których czują się najlepiej, są wilgotne, ciepłe i ciemne - stąd też ich obecność w naszych łazienkach. Szczególnie gdy zapalamy światło nocą w toalecie, możemy zauważyć rybiki, które uciekają wtedy do swoich kryjówek. Ich nazwa wiąże się z bardzo nietypowego sposobu poruszania się, który przypomina ruchy ryby.

Rybiki nie stanowią dla człowieka zagrożenia, nie przenoszą chorób, ani nie gryzą. Istnieje jednak prawdopodobieństwo, że poczynią pewne zniszczenia - ich pożywieniem jest wszystko, co zawiera celulozę, między innymi papier, tapeta, klej do tapet i tym podobne. Potrafią być uciążliwe, ponieważ żyją stosunkowo długo i przez nie nasza łazienka nie wygląda estetycznie.

Rybiki cukrowe - pułapka na rybiki

Aby pozbyć się rybików cukrowy, potrzebujemy skutecznej pułapki. Mamy naprawdę banalne rozwiązanie, które każdy może przygotować w swoim domu. Potrzebujemy w tym celu słoika lub innego naczynia ze szkła, taśmy klejącej albo plastra i przynęty zawierającej cukier - tektury, trochę ryżu, papieru czy chleba. Można też zastosować łyżkę cukru.

Słoik należy okleić przygotowaną taśmą - to pozwoli robakom wejść do środka szklanego pojemnika. Pamiętajmy, aby bardzo szczelnie go okleić - im więcej chropowatości na nim powstanie, tym lepiej.

Następnie w pułapce na rybiki umieszczamy naszą cukrową przynętę - nie potrzeba jej wiele, robaki i tak ją wyczują. Następnie słoik stawiamy na podłodze w łazience i czekamy, aż zwabione ulubioną przekąską rybiki wejdą do środka. Gdy już się najedzą i będą chciały wyjść, nie będzie to możliwe - ześlizgną się po gładkiej powierzchni szkła, a tym samym zostaną w środku. 

Rybiki cukrowe - inne domowe sposoby

Te robaczki nie lubią silnych i intensywnych zapachów, dlatego  warto wykorzystać w walce z nimi cynamon, rozmaryn czy miłorząb. Możesz z tych kilku rzeczy przygotować ciekawą dekorację do łazienki, a jednocześnie odstraszać nieproszonych gości. Sprawdzą się również kulki lawendowe na mole i sok z cytryny.

Zadbajmy o dobrą kondycję naszych tapet, rur i odpływów. Warto uszczelnić wszelkie miejsca, przez które mogą się one dostawać do środka. Tapety najlepiej zastąpić nowymi, które się nie kruszą. Dobrym rozwiązaniem będzie też zerwanie ich i zdecydowanie się na zwykłą farbę.

Postarajmy się również obniżyć wilgoć i temperaturę w łazience. Przede wszystkim wietrzmy mieszkanie, aby nie powstawał w niej nadmiar wilgoci, możemy również zastosować żelowe woreczki krzemionkowe, które można znaleźć w pudełku z nowymi butami. Znakomicie pochłoną wilgoć.

Źródło: castorama.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

  • Mycie paneli bez smug. Pomoże jeden zaskakujący produkt

  • Jurek Owsiak przerwał milczenie. Pokazał swoje mieszkanie

  • 3 nieznane zastosowania płynu do płukania tkanin

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >