DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Rzodkiewka zamiast w korzeń rośnie w liście. Oto powód, unikaj błędu
Fot. Canva/Diana Van der Sluys, Getty Images

Rzodkiewka zamiast w korzeń rośnie w liście. Oto powód, unikaj błędu

2 maja 2024
Autor tekstu: Kamil Świętek

Zdarzyło Wam się kiedyś, że rzodkiewka, zamiast prawidłowo rosnąć, rozwija swoje liście, a jej korzenie pozostają mizerne? Jeśli tak to z pewnością pamiętacie, jak ogromną irytację to w Was wzbudziło.

Uprawa rzodkiewki mimo to należy do stosunkowo prostych. Fakt, że roślina rozwija się niepoprawnie, wynika często z zaniedbań pielęgnacyjnych. Jakich błędów należy unikać?

Jak uprawiać rzodkiewkę?

Rzodkiewka to roślina, która źle znosi bardzo niskie i bardzo wysokie temperatury. Idealnie rozwija się w temperaturze 12-14 stopni Celsjusza. Jej spadek poniżej -4 stopni Celsjusza albo wzrost powyżej 20 stopni Celsjusza może przyczyniać się do zahamowania wzrostu korzenia.

Dlatego też zaleca się siać rzodkiewkę już w kwietniu. Posiana w maju trafi na niekorzystne warunki pogodowe, przez co plon będzie niezbyt zadowalający.

Rzodkiewki definitywnie nie uprawiamy latem. Jeśli przegapimy termin jej siewu, korzystniej będzie ją posiać w sierpniu i wrześniu, gdy słońce będzie prażyć o wiele mniej.

Rzodkiewka 2.jpg
Fot. Canva/sovica, pixabay

Nie popełniaj tych błędów podczas siewu rzodkiewki

Rzodkiewka lubi słoneczne stanowiska, ale jak wspomnieliśmy, nie lubi nadmiernego przegrzewania. Niezbędne jest jej odpowiednie nawożenie. Unikamy azotu, a także (nawet ekologicznego) nawożenia obornikiem na wiosnę.

O wiele lepiej będzie przekopać ziemię po sezonie, nawieźć ją obornikiem i poczekać do przyszłorocznego siewu. Warto wspomnieć, że rzodkiewka preferuje przepuszczalną ziemię. Zbita, ciężka gleba to gwarancja marnych plonów.

Dzięki temu nie poznasz własnych plonów

Aby cieszyć się pięknymi rzodkiewkami, należy pamiętać o regularnym podlewaniu rośliny . To najważniejsza forma pielęgnacji rzodkiewki. Robimy to dosyć często, nie pozwalając, aby ziemia wokół niej całkowicie wyschła, gdyż każda forma przesuszenia rośliny odbije się na jakości plonów.

Niestety częste podlewanie może z czasem przyczynić się do zbicia gleby. Dlatego też warto regularnie ją spulchniać. Na początku wystarczy nam spulchnienie gleby na około 3 cm, a w miarę rozwoju rośliny na 6 cm.

Pamiętajcie, aby siać rzodkiewki w odległości 4-5 cm. Jeśli posiejecie je zbyt blisko, będę one konkurować między sobą o światło i wartości odżywcze. To czysty sabotaż własnej uprawy .

Rzodkiewka 3.jpg
Fot. Canva/tookapic, pixabay

ZOBACZ TAKŻE:

Przekrojony zostaw w ogrodzie. Pozbędziesz się wszystkich ślimaków
Szerszenie je kochają, nie sadź obok domu. Inaczej będzie problem
Obserwuj nas w
autor
Kamil Świętek

Redaktor portalu Domek i Ogródek. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy