Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Są siedliskiem pluskiew i karaluchów. Sanepid ostrzega przed zakupem
Kamil Świętek
Kamil Świętek 12.06.2024 17:17

Są siedliskiem pluskiew i karaluchów. Sanepid ostrzega przed zakupem

Pluskwy i karaluchy
Fot. Canva/Mateo Lanciano, Shutter/RHJPhtotos

Pluskwy i karaluchy to domowe insekty, z którymi na pewno nie chcielibyście mieć do czynienia. Gdy te robami zagnieżdżą się w naszych mieszkaniach, ich wyplenienie graniczy z cudem.

Dlatego też GIS ostrzega przed głównymi siedliskami pluskiew i karaluchów. Jeśli tylko możecie, unikajcie zakupu wspomnianych przedmiotów.

Sanepid ostrzega przed insektami

Lato to okres, w którym z radością otwieramy okna w domach, przesiadujemy na tarasach i zapraszamy naturę do naszego domu. Niestety, czasem ta płata nam figla. Jednakże goszczenie w naszym domu much i komarów to najmniejszy problem.

Okazuje się, że wielu z nas nieświadomie zaprasza do swojego domu karaluchy i pluskwy. Jak to możliwe? Okazuje się, że wszystkiemu winne są meble pochodzące z drugiej ręki.

Sanepid ostrzega. Chociaż idea powtórnego wykorzystania szafek, kanap i łóżek jest bardzo proekologiczna, musimy mieć świadomość, że odkupując stare meble, bierzemy je z pełnym bagażem „doświadczeń”.

Jak uniknąć inwazji pluskiew i karaluchów?

– Meble z drugiej ręki? To tani i ekologiczny sposób, żeby odnowić mieszkanie i znaleźć prawdziwe perełki. Niestety, czasami to też sposób na zaproszenie do domu niechcianych gości. Uważaj na pluskwy, karaluchy i pleśń – czytamy w komunikacie GIS.

Na szczęście możemy bezpiecznie zakupić wspomniane akcesoria, jeśli tylko zadbamy o podstawowe względy bezpieczeństwa. Nigdy nie kupujcie mokrych lub wilgotnych mebli.

Starajcie się także osobiście odbierać meble z drugiej ręki i dokładnie je obejrzyjcie. Wszelkie pęknięcia, szczeliny, czy „nadgryzienia” powinny wzbudzić waszą czujność. Liczy się także zapach – pleśni w meblach mówimy kategorycznie nie.

Jak wytępić pluskwy i karaluchy z mieszkania?

Bywa jednak tak, że mimo że zastosowaliśmy się do wszelkich zaleceń sanepidu i tak w naszym domu pojawiły się insekty. W przypadku ataku pluskiew nie musimy zaraz dzwonić po specjalistów. Z pomocą przychodzą domowe sposoby, które powinny dać im radę.

Kluczem jest jednak zachowanie porządku w mieszkaniu, regularne pranie pościeli w temperaturze wyższej niż 45 stopni Celsjusza. Podczas domowych porządków postarajcie się znaleźć gniazdo pluskiew i karaluchów.

W strategicznych miejscach należy rozsypać boraks wymieszany z cukrem. Kwas borowy działa na pluskwy i karaluchy jak silna trucizna. Co ciekawe, okazuje się, że podobne działanie ma zwykła soda oczyszczona.

GIS zaleca jednak, że jeśli domowe sposoby walki z insektami nie zadziałają, należy zgłosić się do specjalistów.

Pluskwy 2.jpg
Fot. Canva/Matteo Lanciano, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE: