Spożytkuj chwasty po pieleniu. Wielu ogrodników tak robi
Chwasty w ogrodzie to prawdziwa zmora ogrodników. Walka z nimi przyprawia o niemały zawrót głowy, a ich wytępienie na dłużej niż kilka tygodni jest niemalże niemożliwe.
Czy jednak chwasty faktycznie muszą być traktowane jako odpady? Okazuje się, że nie. Jeśli jesteście ciekawi, w jaki sposób praktycznie można wykorzystać chwasty w ogrodzie, koniecznie zapoznajcie się z naszymi poradami.
Co robić z chwastami w ogrodzie?
Nie od dziś wiadomo, że najlepszym sposobem na wytępienie chwastów w ogrodzie jest ich wyrwanie. Chociaż istnieje wiele metod na ich pozbycie się, zarówno tych naturalnych, jak i chemicznych, te po jakimś czasie i tak odrosną.
Poza tym stosowanie chemii może niekorzystanie wpłynąć na nasze uprawy. Czy jednak ekologiczne środki są lepsze? Tu można by polemizować.
Czy zasolenie gleby albo użycie octu w ogrodzie nie zaszkodzi innym uprawom? Czy mamy pewność, że przelanie chwastów wrzątkiem nie odbije się negatywnie na sąsiednich roślinach? Zamiast tępić chwasty chemicznymi i ekologicznymi preparatami, po prostu je wyrwijmy i wykorzystajmy je ponownie w ogrodzie.
Jak wykorzystać chwasty w ogrodzie?
Znaczenie słowa „chwast” jest różne dla każdego ogrodnika. Najczęściej mianem „chwastu” nazywamy roślinę, która nie jest nam do niczego potrzebna. Jednakże mlecze, mniszki lekarskie, czy krwawniki również wielu z nas nazwie chwastami, a są to naprawdę pożyteczne rośliny.
Wyrywając je, możemy śmiało przeznaczyć je na kompost. Wyobraźcie sobie, że zalewając dosłownie 2 łyżeczki wspomnianych powyżej „chwastów” litrem gorącej wody, stworzymy napar, który pozwoli nam wzbogacić kompost w cenne składniki mineralne i znacząco przyspieszy proces jego tworzenia.
Po prostu stwórz z nich nawóz. To prostsze niż myślisz
Kto powiedział, że z chwastów w ogrodzie nie można stworzyć pełnowartościowego nawozu? Wystarczy 1 kg chwastów zalać 10 litrami wody i zostawić całość do sfermentowania na kilka dni, pamiętając o codziennym mieszaniu preparatu. Tym sposobem już po kilku dniach otrzymamy gnojówkę z chwastów, którą możemy wykorzystać w ogrodzie.
Chwasty w ogrodzie to również pokrzywy, o których prozdrowotnych właściwościach można by pisać godzinami. To właśnie z nich możemy przygotować pełnowartościową wcierkę do włosów. Wystarczy, że 5 łyżek liści zalejemy 2 szklankami spirytusu i pozostawimy całość na 14 dni.
Powstałą miksturą zaleca się nacierać głowę kilka razy w tygodniu, dzięki czemu już po miesiącu odczujemy znaczną różnicę w kondycji naszych włosów. Jak widzicie, nie każdy chwast w ogrodzie należy traktować jak opad.
ZOBACZ TAKŻE:
- Nowy sezon programu Nasz nowy dom. Idą wielkie zmiany
- Od lat wkładam karton do kosza na śmieci. Gdy dowiesz się dlaczego, też zaczniesz
- Kratkę wentylacyjną trzeba myć przynajmniej raz w miesiącu. Tak ja to robię