Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak chronię rośliny przed falą upału. Są w stanie wszystko przezwyciężyć
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.06.2024 17:50

Tak chronię rośliny przed falą upału. Są w stanie wszystko przezwyciężyć

Kwiaty doniczkowe
Fot. Canva/blackred, Getty Images Signature

Rośliny podobnie jak ludzie odczuwają wysoką temperaturę. Niestety, wiele z nich nie ma naturalnej bariery ochronnej, która mogłaby nieco ochłodzić powietrze wokół nich.

Jak w takim razie ocalić nasze rośliny, przed letnimi upałami. Ekspertka Reachel Crow ma na to pewne rozwiązanie. Dzięki niemu nawet mimo upałów wasze rośliny będą rozwijały się wprost wspaniale.

Zrób to przed pójściem spać

Ekspertka radzi, aby obficie podlać rośliny, przed pójściem spać. Jeśli uprawiamy kwiaty w doniczce, może dobrym pomysłem byłoby wlać nieco wody na podstawkę? Oczywiście zaznacza ona, aby nigdy nie podlewać gorących roślin.

Kobieta wskazuje, że niektóre rośliny ozdobne mogą wymagać podlewania nawet dwa razy w ciągu dnia. Jeśli więc tylko macie taką możliwość, zagwarantujcie swoim roślinom stały dopływ wody.

Co więcej, zaleca się zrobienie drenażu w doniczce. W kontekście doniczki ekspertka radzi, aby wykorzystywać materiały mniej nagrzewające się. Plastik nie jest tutaj najlepszym rozwiązaniem.

Kwiaty doniczkowe 2.jpg
Fot. Canva/congerdesign, pixabay

Przenieś je do cienia

Jeśli tylko możecie, przenieście swoje rośliny w chłodniejsze miejsce. Czasem wystarczy po prostu odsunąć je dalej od okna, a czasem należy przestawić je do innego pomieszczenia.

Z kolei rośliny w ogrodzie możecie ochronić przed słońcem poprzez ich zacienianie albo chociaż ściółkowanie gleby. Dzięki temu wilgoć nie będzie z niej tak szybko uciekała, a Wy ocalicie swoje rośliny.

Zastosuj „logistykę ogrodową”

Ekspertka radzi, aby nieco pokombinować w ogrodzie. Jeśli wiecie, że dana roślina nie lubi bezpośredniego, ostrego działania słońca, może warto byłoby posadzić ją w towarzystwie krzewów, które dadzą jej przyjemny cień?

Swoją drogą tematyka sąsiedztwa roślin to bardzo ciekawe zagadnienie. Czy wiedzieliście, że połączenie bazylii z pomidorami może przynieść spektakularne efekty w ogrodzie? Jeśli nie, koniecznie zgłębcie ten temat, a nie poznacie waszych upraw.

Drodzy Czytelnicy, a jaki jest wasz patent na ochronę roślin przed ostrym słońcem i upałami? Podzielcie się z nami waszymi pomysłami w komentarzach.

Kwiaty doniczkowe 3.jpg
Fot. Canva/congerdesign, pixabay

ZOBACZ TAKŻE: