Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Tak rolnicy zarabiają na kredytach węglowych. To wielka szansa
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.06.2024 18:26

Tak rolnicy zarabiają na kredytach węglowych. To wielka szansa

Rolnik
Fot. Canva/Slatan

Kredyty węglowe to stosunkowo nowe zjawisko, dzięki którym rolnicy mogą sporo dorobić. To dla nich wielka szansa. Czy kiedykolwiek słyszeliście o tym pojęciu?

Jeśli rolnicy uprawiają ziemię w formie rolnictwa regeneracyjnego, są oni doskonale zorientowani w tym pojęciu. To nie tylko szansa na dorobienie, ale również sposób na uratowanie naszej planety.

Czym jest kredyt węglowy?

Kredyt węglowy to odpowiedź na potrzeby naszej planety. Jest to pewna zachęta dla rolników, polegające na dopłatach do rolnictwa regeneracyjnego, ograniczającego emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

W dużym uproszczeniu są to dopłaty do każdej toni metrycznej CO2, która została usunięta z atmosfery poprzez odpowiednią uprawę ziemi. Rolnicy uprawiający ekologiczne rolnictwo mogą ubiegać się o specjalne certyfikaty, które później mogą być skupowane przez firmy, chcące zrekompensować w ten sposób ilość produkowanego C02.

Szacuje się, że gdyby 50% gruntów była uprawiana w formie rolnictwa regeneracyjnego, do 2050 roku doprowadzilibyśmy do redukcji aż 23 giga ton CO2 w atmosferze, pozbywając się problemu zanieczyszczenia środowiska.

Trawa z rolki (7).jpg
canva/gece33, Getty Images Signature

Czym jest rynek CO2?

Kredyty węglowe są bezpośrednio skorelowane z rynkiem CO2. Aby rolnik mógł wygenerować wspomniany kredyt węglowy, musi on przestrzegać rygorystycznych warunków uprawy roli.

Przede wszystkim nie może on naruszać gleby lub robić to w sposób minimalny. Zaleca się sadzenie roślin okrywowych i optymalizacje nawożenia (głównie nawozami organicznymi). W grę wchodzi również racjonalne zarządzanie odpadami.

Jak wziąć udział w programie kredytów węglowych?

Największym europejskim programem kredytów węglowych jest program Agreeny, który: monitoruje, kwantyfikuje, waliduje i weryfikuje ilość produkcji CO2 w rolnictwie.

Uczestnictwo w tym programie zapewnia rolnikom dodatkowe źródło dochodu, uczestnicząc w „sprzedawaniu” kredytów węglowych. Stałość dopłat dla rolników jest gwarancją motywowania ich do bardziej ekologicznych upraw i pozwala na stosowanie bardziej przyjaznych dla środowiska metod uprawy bez przymusu zwiększania cen plonów.

Warto zaznaczyć, że program Agreeny współpracuje z rolnikami z 18 rynków europejskich, działając na rzecz poprawy jakości rolnictwa i życia ludzi na Ziemi. Jeśli zainteresował was ten temat, koniecznie zobaczcie, co należy zrobić, by dołączyć do tego programu.

Kredyt węglowy 3.jpg
Fot. Canva/maxbelchenko, maxbelchenko

ZOBACZ TAKŻE: