Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > W upalny dzień jest jeszcze bardziej niebezpieczny. W tej części Polski rośnie go mnóstwo
Kamil Świętek
Kamil Świętek 30.06.2024 14:09

W upalny dzień jest jeszcze bardziej niebezpieczny. W tej części Polski rośnie go mnóstwo

Barszcz Sosnowskiego
Fot. YouTube/Łukasz Łuczaj - Rośliny Jadalne i Dziki Ogród

Wakacyjne przechadzki po lasach, polanach, czy parkach to samo zdrowie, czyż nie? Otóż niekoniecznie. Faktem jest, że aktywny wypoczynek to najlepsza forma regeneracji organizmu, ale czy macie świadomość, na jakie niebezpieczeństwa czasem naraża nas zwykła przechadzka?

Specjaliści alarmują przed niebezpiecznymi roślinami, które czyhają na nad niemalże na każdym roku. Oparzenie pokrzywą to przy tym pryszcz. Koniecznie zobaczcie, jakich roślin warto unikać.

To jedna z najbardziej niebezpiecznych roślin w Polsce

Słyszeliście kiedykolwiek o Barszczu Sosnowskiego? Jest to szalenie niebezpieczna roślina, której toksyny powodują bóle głowy, wymioty i oczywiście widoczne na skórze poparzenia.

Co ważne, wcale nie musicie dotknąć rośliny, aby narazić się na ogromne niebezpieczeństwo. Groźna roślina wydziela aerozole zawierające związki furokumarynowe, wywołujące oparzenia I i II stopnia. Objawy możemy odczuć nawet po 48 godzinach od kontaktu z Barszczem Sosnowskiego.

Szczególnie roślina ta staje się niebezpieczna w trakcie upałów. Wysoka temperatura potęguje działanie szkodliwych związków. Czy jednak możemy się przed nimi jakoś ochronić?

Zauważasz to na skórze? To wynik kontaktu z groźną rośliną

Specjaliści alarmują, wszelkie zaczerwienienia na skórze oraz pęcherze, które zauważymy po przechadzce po parku, czy lesie, powinny wzbudzić waszą czujność.

Lasy Państwowe informują, że Barszcz Sosnowskiego często jest mylony z wyrośniętym koprem. Najgorsze jest to, że groźna roślina występuje na terenie całej Polski, a jej główne skupisko znajduje się na południowych krańcach kraju.

Ochroń siebie i okoliczną społeczność

GDOŚ i RDOŚ zalecają, aby osoby, które zauważyły Barszcz Sosnowskiego w swojej okolicy, zgłaszały się do wymienionych organizacji. Po podaniu specjalistom lokalizacji groźnej rośliny wykwalifikowane służby zneutralizują roślinę lub będą mogły monitorować jej dalszy rozwój.

To niezwykle ważne działanie, które może wspomagać ograniczenie inwazji groźnej rośliny w Polsce. Zabrane dane przez specjalistów pomogą w utworzeniu mapy niebezpiecznych stref w całej Polsce. Jeśli zatem znacie lokalizację Barszczy Sosnowskiego, wiecie, co powinniście zrobić.

ZOBACZ TAKŻE: