Czysty dom za grosze. Testujemy domowe środki czystości
Przestawienie się ze sklepowych detergentów na domowe środki czystości to nie taka prosta sprawa. Czy one naprawdę działają? Jak ich używać? Co ze sobą połączyć? Na te wszystkie pytania znajdziesz dzisiaj odpowiedź.
Przede wszystkim robienie domowych środków czystości nie musi być trudne. Niezbędne składniki kupimy za grosze. Przestań używać detergentów ze sklepów i pozbądź się ciężkiej chemii z domu. Poznaj przepisy na domowe środki czystości do różnych powierzchni.
Czy domowe środki czystości naprawdę działają?
Czasem ciężko uwierzyć, że połączenie kilku składników z kuchennej szafki jest w stanie wyczyścić cały dom. Jednak powinniśmy pamiętać o jednym, jeśli regularnie dbamy o dom, mocne detergenty wcale nie są nam potrzebne. Do codziennego sprzątania spokojnie możemy przygotować środki czystości samodzielnie.
Ogromną zaletą domowych detergentów jest też ich cena. Za buteleczkę płynu do mycia kuchni, czy odświeżacza pościeli zapłacimy niecałe 5 zł. W porównaniu z cenami sklepowych środków czystości to naprawdę ogromna ulga dla naszego portfela.
Przygotowując domowe środki czystości, musimy zastanowić się nad tym, z jakim zabrudzeniem będziemy walczyć i jaki rezultat chcemy uzyskać. Ocet i cytryna świetnie rozpuszczają osady. Sprawdź nasze przepisy na domowe detergenty. Wszystkie samodzielnie przetestowaliśmy. Dom lśni bez chemii.
Domowe środki czystości w salonie, biurze i sypialni
Do przygotowania domowych środków czystości bazą będzie ocet. Możemy go zastąpić sokiem z limonki lub z cytryny. Zaczniemy od uniwersalnego płynu do mycia różnych powierzchni. Możesz nim wyczyścić biblioteczkę, biurko, czy szafkę pod telewizorem. Przyda się też butelka z atomizerem.
Łączymy łyżkę oliwy z oliwek, 120 ml (pół szklanki) octu i 350 ml wody. Na koniec dodajemy kilka kropli olejku eterycznego. Jeśli zależy nam na ograniczeniu osadzania się kurzu najlepiej wybrać olejek cytrynowy, pomarańczowy lub eukaliptusowy. Przed użyciem butelką należy wstrząsnąć. W domu możemy samodzielnie przygotować też odświeżacz do pościeli .
Pięknie pachnąca pościel naprawdę może poprawić jakość naszego snu. Do buteleczki z atomizerem wlewamy 100 ml wody i dodajemy 10 kropli olejku eterycznego. Na sen dobrze działa olejek z lawendy. Do mieszanki możemy dodać łyżeczkę wódki, która sprawi, że olejek lepiej połączy się z wodą. Czy domowymi detergentami wyczyścimy kuchnię?
Lśniąca kuchnia za kilka złotych
Nie tylko salon możemy wyczyścić domowymi środkami czystości. Przetestowaliśmy różne warianty i zdradzimy, jaki płyn idealnie sprawdzi się do kuchni . Odkazi blat i wyczyści płytę gazową. Dzięki niemu pozbędziesz się śladów palców, zacieków i plam z frontów kuchennych szafek.
W przypadku płynu do kuchni potrzebne będą cytrusy. Naprawdę dobrze sprawdzi się tutaj grejpfrut, ale inne owoce też sobie poradzą. Do słoika wrzucamy skórki z cytrusów , zalewamy octem, zakręcamy i całość odstawiamy na dwa dni. Po tym czasie możemy zabrać się za przygotowanie płynu.
Odcedzamy skórki z cytrusów i 200 ml octu łączymy z 300 ml wody. Dodajemy kilka kropli olejku eterycznego. Najlepszy będzie o zapachu pomarańczy lub grejpfruta. Ten środek testowaliśmy nie tylko na blacie, ale też do mycia piekarnika. Poradził sobie naprawdę dobrze. Na koniec zostawiliśmy łazienkę.
Domowy sposób na lśniącą łazienkę
W łazience często musimy walczyć z osadami, które bywają trudne w czasie cotygodniowych porządków. Jednak również w tym pomieszczeniu możemy używać domowych środków czystości. W przypadku łazienki używamy tego samego płynu, jak w kuchni, tylko odrobinę zmieniamy proporcje.
Łazienka to miejsce, w którym do sprzątania przydadzą się mocniejsze detergenty, dlatego wodę z octem łączymy w proporcjach 1:1. Tutaj też możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego. Jednak najważniejszy jest czas.
Jeśli chcemy, żeby kamień zniknął na przykład z armatury, musimy dać środkom czystości czas. Płynem spryskujemy kran i zostawiamy na chwilę. W tym czasie ocet upora się z kamieniem, a łazienka będzie lśnić.
Zobacz także:
- Śpisz na lewym czy na prawym boku? Zły wybór ma skutki
- Pamiętaj o uldze mieszkaniowej w podatku PIT. Wiele zyskasz
- Nie czyść przypalonego żelazka octem, jest lepszy sposób