Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Te granulki na ślimaki to najgorszy środek. Są bezwzględnie niebezpieczne
Paulina Korzec
Paulina Korzec 15.05.2024 10:11

Te granulki na ślimaki to najgorszy środek. Są bezwzględnie niebezpieczne

Ślimaki
Fot. Canva Pro/ArtStudio Images; Trixcis

Ślimaki to prawdziwa plaga w wielu polskich ogrodach. Ciężko się ich pozbyć, a nadmierna populacja tych szkodników może niszczyć rośliny i doprowadzić do znacznego spadku plonów.

Nic więc dziwnego, że ogrodnicy poszukują skutecznych sposobów na zwalczenie ślimaków. W ostateczności sięgają po popularne niebieskie granulki. To duży błąd, który może kosztować zdrowie, a nawet życie.

Nie daj się inwazji ślimaków

Ślimaki to niepozorne stworzenia, które w większych ilościach potrafią mocno dać się we znaki. Przekonał się o tym każdy ogrodnik, który musiał walczyć z tymi mięczakami. A może to być żmudny i długi proces.

Ślimaki obgryzają zielone części roślin, szczególnie gustując w młodych sadzonkach, doprowadzając do ich uszkodzenia i obumierania. Na szczęście istnieje wiele naturalnych metod walki z tymi szkodnikami.

Po pierwsze warto wykorzystać moc natury, uprawiając w ogrodzie rośliny, za którymi ślimaki nie przepadają. Na grządkach i przy ogrodzeniu posadźmy cebulę i czosnek, a także zioła: lawendę, szałwię, rumianek, majeranek oraz kocimiętkę.

Ślimak
Fot. Canva/esp_imaging

Tak pozbędziesz się ślimaków

Naturalne działanie roślin odstraszających ślimaki warto wzmocnić, okalając grządki taśmą miedzianą, która poraża ślimaki i skutecznie przepędza je z danego terenu.

Ślimaków możemy także pozbyć się metodą mechaniczną. W szybszym wyzbieraniu tych szkodników pomoże odpowiednia przynęta. W tym celu możemy użyć słodkiego grejpfruta, a nawet wygazowanego piwa.

Przy większej populacji tych szkodników możemy wykorzystać sprawdzone przepisy na domowe środki na bazie proszku do pieczenia czy octu.

Chcesz zwalczyć ślimaki? Na to lepiej uważaj!

Chcąc poradzić sobie z inwazją ślimaków, które sieją spustoszenie w naszych ogrodach, nieraz uciekamy się do bardziej radykalnych sposobów walki z tymi szkodnikami. Niektórzy decydują się na skorzystanie ze środków chemicznych - niebieskich granulek.

Trzeba przyznać, że ślimaki w starciu z tym środkiem nie mają żadnych szans. Granulat wabi szkodniki, które po kontakcie z nim niemal natychmiast giną. Wszystko za sprawą toksycznych właściwości metaldehydu, które są groźne nie tylko dla mięczaków, ale także dla zwierząt i ludzi.

Niebieskie granulki na ślimaki groźne dla zdrowia

Metaldehyd to substancja silnie trująca. Wystarczy, że do układu pokarmowego przedostanie się zaledwie kilka gram tego związku, by doprowadzić do uszkodzenia organów i śmierci człowieka. Już po kilku godzinach metaldehyd wywoła biegunkę, wymioty, lęk i drżenie mięśni.

Charakterystyczny zapach granulek jest kuszący nie tylko dla ślimaków, ale też dla psów i kotów. Zwierzęta, które spożyją niebieskie granulki, zaczną się nadmiernie pocić i ślinić, wystąpi u nich oczopląs, a z czasem pracować przestaną organy i dojdzie do zgonu. Ważne! Na śmiertelne działanie metaldehydu wśród zwierząt nie ma odtrutki.

Czy naprawdę chcemy, by żywność, którą będziemy spożywać, miała kontakt z tak silnie toksycznymi substancjami? Lepiej nie narażać zdrowia swojego, swoich dzieci oraz zwierząt i zamiast niebieskich granulek zastosować bardziej naturalne metody walki ze ślimakami.

Zobacz także: