Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Pojawiły się w doniczce? Działaj, nim zniszczą całą roślinę
Paulina Korzec
Paulina Korzec 14.05.2024 20:00

Pojawiły się w doniczce? Działaj, nim zniszczą całą roślinę

białe przecinki w doniczce
Fot. Instagram/giannisjungle, Canva/pundapanda

Rośliny doniczkowe to wspaniała ozdoba każdego pomieszczenia. Oczywiście pod warunkiem, że zdrowo rosną, a do tego potrzeba im światła, wody i składników odżywczych, a niekiedy także wytępienia szkodników.

Uciążliwe owady żerujące na roślinach mogą być prawdziwym utrapieniem. Jednym z częściej spotykanych rodzajów szkodnika są skoczogonki, potocznie zwane białymi przecinkami. Jak się ich pozbyć?

Białe przecinki niszczą rośliny

Potoczną nazwę skoczogonki zawdzięczają swojemu charakterystycznemu wyglądowi. Mają kilka milimetrów długości i są podłużne, a ich ubarwienie jest jasne, stąd często nazywa się je białymi przecinkami.

Te niepozorne stawonogi żywią się materią organiczną. Zwykle są to resztki i martwe tkanki, ale przy dużej populacji skoczogonków, które szybko się namnażają, ich pożywieniem stają się części zielone - liście i pędy - a także korzenie roślin, doprowadzając do ich osłabienia i usychania.

Skoczogonki mogą trafić do naszego domu wraz z zanieczyszczonym podłożem lub sadzonką. Jeśli ich populacja bardzo wzrośnie, może być ciężko je wytępić. Jeśli jednak nie chcemy sięgać po chemię, możemy wypróbować sprawdzone domowe sposoby.

Przesadź roślinę. Tak zwalczysz skoczogonki

Aby zwalczyć szkodniki, warto zaserwować roślinie… kąpiel. Wystarczy zanurzyć ją wraz z doniczką w wodzie, by białe przecinki wypłynęły na powierzchnię. Wodę z nieproszonymi gośćmi odlewamy i dokładnie oczyszczamy korzenie rośliny.

Wykąpaną roślinę możemy przesadzić do nowej doniczki, dodając świeżą ziemię. Ponieważ zanurzenie w wodzie dostatecznie nawilżyło roślinę, przez kilka dni nie trzeba jej podlewać, by nie doprowadzić do rozwoju chorób grzybowych.

Dodaj to doniczki, by zwalczyć skoczogonki

Po przesadzeniu "poczęstujmy" roślinę wywarem z czosnku. Ten naturalny nawóz wzmocni rośliny i podniesie ich odporność na choroby oraz szkodliwe patogeny, a także na działanie szkodników.

4-5 ząbków czosnku (łącznie ok. 20 gramów) zalewamy litrem wody i gotujemy przez 20 minut. Studzimy i wykorzystujemy do podlewania lub przelewamy do butelki z atomizerem i stosujemy w formie oprysków.

Oprócz tego na wierzchu ziemi w doniczce rozsypujemy cynamon, który skutecznie wytępi białe przecinki. Możemy także sporządzić z niego płyn do oprysków - wystarczy kilka łyżeczek przyprawy zalać wodą i odstawić na 12 godzin. Cynamon w połączeniu z czosnkiem - najlepiej po wymianie ziemi na świeżą w doniczce - to skuteczna broń przeciwko uciążliwym stawonogom.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z profilu giannisjungle na Instagramie.

Zobacz także: