Obszar z pokrywą korony drzew na minimum 10% powierzchni i większej niż 0,5 ha.
Przyroda znajduje się właśnie w pełnym rozkwicie. Na naszych grządkach i w szklarniach rosną dorodne warzywa, a rabaty zapełniają się różnokolorowymi kwiatami. Życiem tętnią również lasy, w których zaczynają się pojawiać grzyby.Chociaż do pełnego sezonu grzybowego zostało jeszcze trochę czasu, już teraz grzybiarze mają pełne ręce roboty, co potwierdzają leśnicy. To, co znaleźli w lesie, mocno ich zaskoczyło.
Wiele osób sądzi, że sezon grzybowy przypada głównie na jesień – to duży błąd. Nawet latem możemy się nimi cieszyć, a wytrawni grzybiarze twierdzą, że sezon w zasadzie nigdy się nie kończy.Wyobraźcie sobie, że obecnie lasy pełne są między innymi borowików. Gdzie powinniśmy się udać, aby je znaleźć? Spieszymy z wyjaśnieniem.
Chociaż grzybobranie kojarzy się na ogół z sezonem jesiennym, to również wiosną i latem w lasach trwa wysyp gatunków poprzedzających pojawienie się popularnych podgrzybków czy borowików.Gorące, wilgotne dni sprzyjają rozwojowi grzybów, dlatego latem warto udać się na poszukiwania do lasu. W tym roku szybciej niż zazwyczaj mają pojawić się kurki, które szczególnie na początku sezonu są sporo warte. Gdzie dokładnie i kiedy warto ich szukać?
Sezon grzybiarski kojarzy się raczej z okresem jesiennym, ale warto wiedzieć, że także wiosną grzybiarze mogą liczyć na prawdziwe żniwa. Właśnie teraz trwa wysyp niezwykle smacznych i cennych polskich grzybów.Smardze, bo o nich mowa, nie są tak popularne jak borowiki czy podgrzybki. Niesłusznie, bo są przepyszne, a o ich wartości świadczy też wysoka cena. Gdzie można zbierać “polskie trufle”?
Coraz wyższa temperatura za oknem wielu z nas kojarzy się z nadchodzącym latem, cieszeniem się możliwością aktywnego wypoczynku, czy miłymi spotkaniami przy grillu.Niestety, słoneczna pogoda to również poważne zagrożenie, o którym informuje Państwowa Straż Pożarna. Organ alarmuje, aby zachować szczególną ostrożność podczas wycieczek do lasu, gdzie nawet mała iskra może wywołać śmiertelne zagrożenie.
Piękna pogoda zachęca do wyruszenia na pierwsze piesze wędrówki po zimie. Jednak wyższe temperatury i mocne promienie słońca są znakiem nie tylko dla nas. Coraz częściej na szlakach możemy spotkać żmije zygzakowate.Leśnicy alarmują, żeby patrzeć pod nogi w czasie spacerów. Na ścieżkach możemy coraz częściej spotkać węże. Niektóre z nich mogą być dla nas niebezpieczne. Jakie węże wychodzą po zimie i które z nich stanową zagrożenie?
Grzyby w tym sezonie obradzają wyjątkowo dorodnie. Nic więc dziwnego, że przybywa zwolenników grzybobrania. Ten, kto miał okazję zjeść potrawę ze świeżych grzybów, ten wie, co mamy na myśli.Jednakże w świecie grzybiarzy tak samo, jak w każdej innej sferze życia zdarzają się nieuczciwi konkurenci. Jak to możliwe? Kto stanowi nieuczciwą konkurencję wśród grzybiarzy? Tym zajmiemy się w poniższym artykule.