Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Tam najlepiej pójść na grzyby. Wyniesiesz pełne kosze
Kamil Świętek
Kamil Świętek 19.06.2024 16:01

Tam najlepiej pójść na grzyby. Wyniesiesz pełne kosze

Grzyby
Fot. Tatyana Andreyeva

Wiele osób sądzi, że sezon grzybowy przypada głównie na jesień – to duży błąd. Nawet latem możemy się nimi cieszyć, a wytrawni grzybiarze twierdzą, że sezon w zasadzie nigdy się nie kończy.

Wyobraźcie sobie, że obecnie lasy pełne są między innymi borowików. Gdzie powinniśmy się udać, aby je znaleźć? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Sezon na grzyby w środku lata?

Wytrawni grzybiarze twierdzą, że grzyby rosną w zasadzie cały rok. Co prawda na obfitość zbiorów wpływ ma pogoda, jak i pora roku, ale przy odrobinie chęci nawet podczas upalnego lata możemy się obłowić.

Letnie grzyby to przede wszystkim kurki i maślaki. Jednakże okolice Puszczy Kozienickiej słyną z lasów pełnych borowików. Pewien grzybiarz podczas jednego spaceru zebrał ich aż 60.

Gdzie jeszcze możemy znaleźć borowiki w lesie? W szczególności w okolicach Wyszkowa i Radomia. Okazuje się, że tamtejsze lasy to istny raj dla grzybiarzy.

Grzyby 2.jpg
Fot. Canva/Kamchatka

Gdzie szukać borowików, kurek i kozaków?

Jeśli wybieracie się na „polowanie” na borowiki, kurki i kozaki, uważajcie pod nogi. Kurki i maślaki znajdziecie na piaszczystych podłożach, w towarzystwie drzew iglastych.

Z kolei borowików najlepiej szukać w okolicy sosen i dębów. To właśnie tam znajdziemy również kozaki. Przy okazji grzyby te spotkamy również pod klonami dębami i grabami.

Bezpieczeństwo podczas zbierania grzybów

Pamiętajcie, że mimo że lato nie jest typowym sezonem na grzyby, wciąż należy zachować szczególną ostrożność podczas grzybobrania. Insekty są tutaj najmniejszym problem, chociaż i tych nie można bagatelizować.

Pamiętajcie, żeby nie zrywać grzybów, których nie znacie, a pod żadnym pozorem nie próbujcie ich jeść. Jeśli nie macie pewności co do pochodzenia danego grzyba, lepiej jest zostawić go bardziej doświadczonym grzybiarzom, niż ryzykować poważne zatrucie pokarmowe, a może i przypłacić lekkomyślność swoim zdrowiem.

Grzyby 3.jpg
Fot. Canva/ClarkandCompany, Getty Images Signature

ZOBACZ TAKŻE: