Aglaonema to roślina pochodząca z tropikalnych obszarów południowo-wschodniej Azji. Ze względu na jej atrakcyjny wygląd i bardzo ciekawe ubarwienie, uprawia się ją w ogrodach. W naszej strefie klimatycznej sprawdzi się w domach, palmiarniach i szklarniach. Aglaonema Tricolor wyglądem przypomina diffenbachię.Z grubej łodygi wyrastają w charakterystyczny sposób ubarwione liście. Roślina może osiągnąć nawet 130 cm wzrostu.
Woda, zbierająca się na dnie, grozi gniciem naszych ulubionych roślin. Chcąc dla nich, jak najlepiej, niestety możemy popełniać ogromny błąd spowodowany nadgorliwością w podlewaniu. Jest jednak świetny sposób na to, aby w przypadku nadmiernego podlania, prosto i szybko osuszyć podłoże i ratować roślinę przed przelaniem.
Nasze rośliny są narażone na różne choroby i szkodniki, które sprawiają, że marnieją w oczach. Niestety jest to nieuniknione - musimy być więc dobrze przygotowani na pomoc naszej zieleni.Na szczęście istnieje wiele domowych, prostych i tanich sposobów, aby uratować rośliny przed chorobami i szkodnikami. Dzisiaj zajmiemy się zwalczaniem jednego z gatunków roztoczy - przędziorka.
W naszych czterech kątach mogą znajdować się substancje, które są niewidoczne dla naszych oczu, jednak bardzo szkodliwe. Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska informuje, że w pomieszczeniach, a zwłaszcza w biurach może być aż 900 różnych szkodliwych związków.Czyhają na nas między innymi takie substancje, jak formaldehyd, ksylen, toluen, benzen, trójchloroetylen, etylen i alkohole. Ich obecność głównie determinują elementy wykończenia wnętrz, farby, lakiery, sprzęt biurowy oraz drukarki. To, czego nie jesteśmy w stanie dojrzeć w otaczającej nas przestrzeni, jest dla nas bardzo szkodliwe. Takie substancje mogą powodować wiele nieprzyjemności takich jak bóle głowy, znużenie czy problemy z oddychaniem. Nie są to jednak wszystkie skutki przebywania w toksycznym otoczeniu.
Koty to nadzwyczaj ciekawskie zwierzęta. Potrafią dotrzeć nawet do największych zakamarków. Niestety na ich drodze, nawet w przytulnym mieszkaniu, mogą czekać nieprzyjazne spotkania - między innymi z trującymi roślinami, których lista jest całkiem długa.
Nie oszukujmy się - brak światła w domu hodowcom roślin raczej nie sprzyja. Większość naszych zielonych przyjaciół potrzebuje słońca, więc osoby z ciemnymi mieszkaniami mają ograniczone pole do popisu. Ale nic straconego - istnieją również rośliny, które znakomicie radzą sobie nawet z minimalną ilością słońca.
Najbardziej cenionymi są bonsai z drzew długowiecznych, takich jak cisy, świerki, sosny czy dęby i jałowce. Wyróżnia się rozmaite style, według których należy zastosować odpowiednią pielęgnację w celu uzyskania zamierzonego efektu. Uzyskanie wybranej formy drzewka bonsai wiąże się z dobrze dobraną pielęgnacją. Roślina jest przycinana, jej pędy są uszczykiwane, aby doprowadzić ją do miniaturowej formy. Nie można zapominać także o nawożeniu. Często w donicach z drzewkami umieszczane są kamienie, czy inne rośliny, aby stworzyć miniaturowy las.
Pandemia to doskonały czas na uprawę roślin doniczkowych. Jak wykazują badania psychologów, dbanie o zieleń ma zbawienny wpływ na naszą psychikę, ponieważ zmniejsza ilość stresu.W tym roku możemy zatroszczyć się o nową „zieloną gwiazdę” domowych parapetów. Poznajcie przepiękną roślinę roku 2021, marantę.
Cynamon oprócz cudownych właściwości zapachowych i smakowych może jeszcze wspierać nasze poczynania związane z hodowlą roślin. W tym artykule przedstawimy przydatne sposoby wykorzystania tej przyprawy.
Pogarszająca się jakość powietrza w naszym kraju jest coraz bardziej odczuwalna. Niestety, w smogu zawarte są niezwykle szkodliwe substancje, które mogą bardzo negatywnie wpływać na nasze zdrowie. Dlatego właśnie warto sobie pomóc!Wielu producentów oferuje elektryczne oczyszczacze, które mają za zadanie filtrowanie powietrza, dzięki czemu usuwane są z niego zanieczyszczenia. Urządzenia te zwykle kosztują kilkaset złotych, co nie dla każdego jest łatwym wydatkiem. Mamy jednak świetną wiadomość - istnieje sposób, aby stworzyć taki filtr samodzielnie i to dosłownie za grosze!
Paproć to prawdziwa "siłaczka" wśród innych roślin. Przetrwała wszelkie zmiany klimatu, znakomicie adaptując się prawie we wszystkich strefach klimatycznych.Pomimo tego, że paprotka nie wypuszcza kwiatów, to i tak jest królową polskich domów. Zachwyca bogactwem swoich liści, które dodają naszemu wnętrzu naturalnego i nieco "dzikiego" charakteru.Oprócz walorów wizualnych roślina ma niezwykle korzystny wpływ na nasze...zdrowie!
Każdy z nas wie, że kwiaty doniczkowe pełnią funkcję dekoracyjną i nie należy wchodzić z nimi w bliższe interakcje. Jednak do nieprzyjemnych skutków może doprowadzić nawet dotknięcie, a na dodatek ich soki wydzielają szkodliwe substancje, które unoszą się w powietrzu lub gromadzą się w wodzie.Trujące rośliny są problemem głównie w przypadku dzieci, które poznając otaczający je świat, mogą ugryźć lub połknąć kawałek liścia. To samo dotyczy zwierząt domowych - taka trucizna może im poważnie szkodzić. Dlatego tak ważne jest, abyśmy mieli pełną wiedzę, które doniczki trzymać poza zasięgiem zagrożonych domowników.
Bardzo często przyczyną niszczenia naszych kwiatów jest występowanie u nich choroby lub żerującego szkodnika. Jeśli jednak powodem nie są powyższe czynniki, zastanówmy się, czy to my nie popełniamy błędów w uprawie.Możemy np. nadmiernie przykładać wagę do ich opieki, co bywa bardziej szkodliwe niż niewielkie zaniedbania. Sprawdź, jak uniknąć błędów i sprawić, aby nasze rośliny rozwijały się prawidłowo.