Ten chwast ma niezwykłe właściwości lecznicze. Zamiast wyplenić, zadbaj o swoje zdrowie
Chwasty w ogrodzie to duży problem. Pojawiają się co chwilę i skutecznie utrudniają rozwój naszych warzyw, kwiatów i roślin ozdobnych. Nie każdy niechciany gość w naszym ogrodzie musi być uznany za chwast.
Czasem samosiejne rośliny należą do grup prozdrowotnych ziół. Jeśli następnym razem zobaczycie w ogrodzie nietypowy chwast, zastanówcie się dwa razy przed jego wyrwaniem. Być może rośnie u Was ostrożeń.
Ostrożeń – co to za roślina?
Ostrożeń to roślina znana i wykorzystywana w ziołolecznictwie od stuleci. Obecnie, przez niewyedukowanie społeczeństwa w tym zakresie, ostrożeń często bywa uznawany za chwast. Nie jest to specjalnie dziwne zachowanie ogrodników. Niewprawny ogrodnik z łatwością pomyli go z popularnymi chwastami ogrodowymi.
Tymczasem ostrożeń to roślina pochodząca z Azji, dorastająca nawet do 120 cm. Okres kwitnięcia tego cennego ziela przypada od lipca do września. W Polsce w naturalnym środowisku spotkamy go głównie na terenach górzystych, aczkolwiek często przypadkowo rośnie on na łąkach, w lasach, czy w ogrodach.
Ogrodnicy nie traktują go jak chwast bez powodu. Ostrożeń jest trudny do wyplenienia. Z tego względu, jeśli chcecie go uprawiać, zaleca się robienie tego wyłącznie w doniczkach. W innym przypadku zdominuje on Wasz ogród.
Ostrożeń i jego prozdrowotne właściwości
Skoro wiesz już, że ostrożeń nie jest ogrodowym chwastem , pora poznać jego wszechstronne zastosowania . Ostrożeń ma silne działanie przeciwzapalne oraz przeciwkrwotoczne. Działa przeciwbiegunkowo, a zarazem moczopędnie. Z tego względu stosowany jest od stuleci zarówno w formie wywarów, jak i regeneracyjnych kąpieli.
Ostrożeń w medycynie niekonwencjonalnej wykorzystywany jest między innymi do leczenia chorób nerek, dny moczanowej, reumatyzmu, czy nawet reumatoidalnego zapalenia stawów. Wspomaga także szybszą regenerację mięśni i walkę z trądzikiem. Polecany jest zarówno osobom schorowanym, jak i tym bardzo wysoko aktywnym fizycznie.
Pamiętajcie jednak, że nierozważne korzystanie z dobroci natury może być opłakane w skutkach.
Ostrożeń może wywołać silną reakcję alergiczną. Zachowajcie więc rozwagę.
Ostrożeń – jak przygotować z niego napar?
Przygotowanie naparu z ostrożnia jest proste jak przygotowanie herbaty. 1 łyżkę stołową suszy należy zalać szklanką wrzątku i gotować przez około 15 minut. Po tym czasie produkt jest gotowy do spożycia. W tej formie należy pić ostrożeń do dwóch filiżanek dziennie przed posiłkiem. Napar pomaga obniżyć poziom cukru we krwi, wspomaga metabolizm i odczyszcza organizm.
Do przygotowania kąpieli z ostrożnia należy przygotować 5 łyżek suszu. Te zalewamy 2 szklankami wody i gotujemy je przez 15 minut. Po tym czasie należy dolać preparaty do wody w wannie i dosypać do całości nieco soli. Kąpiel nie powinna być zbyt gorąca. Zaleca się także, aby nie wykosiła ona dłużej, niż 20 minut.