Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Teraz tym podlewa się glebę w ogrodzie, żeby wyrosły duże warzywa
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 11.02.2024 15:36

Teraz tym podlewa się glebę w ogrodzie, żeby wyrosły duże warzywa

odżywka do roślin
YouTube / PLANTS

Zbliża się wiosna. Na zewnątrz robi się coraz cieplej, a dni stają się dłuższe. To idealny moment na wzbogacenie gleby odpowiednią odżywką. Sprawdzi się też, kiedy już zasadzimy rośliny.

Co roku, zanim wysieję pierwsze rośliny, podlewam tą mieszanką ziemię. Plony są niesamowite, a warzywa szybko rosną. Zdradzę mój sekretny przepis na odżywkę do roślin z węgla drzewnego.

Co daje odżywka do roślin z węgla drzewnego?

Powoli możemy zacząć szykować się na wiosnę. To idealny moment na pierwsze prace w ogrodzie, podcinanie drzewek i oprysk profilaktyczny. W tym czasie myślę też o wzbogaceniu gleby przed wysianiem pierwszych roślin.

Do odżywienia ziemi po zimie wykorzystuję węgiel drzewny. Jest cenniejszy, niż się wydaje. Zawiera węglowodany, które są źródłem energii niezbędnym dla wzrostu roślin. Nie brakuje w nim też potasu.

W węglu drzewnym znajdziemy również wapń, fosfor i magnez. Wystarczy jedna gródka węgla do przygotowania idealnej odżywki do roślin. Podpowiem, jak ją zrobić i stosować do wzbogacenia gleby.

odżywka do roślin
YouTube / PLANTS

Jak zrobić odżywkę z węgla drzewnego do podlewania roślin?

Z jednej niedużej grudki węgla drzewnego możemy uzyskać około 50 litrów odżywki. Na początek węgiel musimy włożyć do reklamówki lub worka i za pomocą młotka rozdrobnić na mniejsze części.

Kolejnym krokiem będzie zmielenie węgla na proszek. Ja używam do tego starego młynka do kawy. Teraz możemy przejść do przygotowywania odżywki do roślin. Przyda się litr ciepłej wody.

Jedną łyżeczkę zmielonego węgla drzewnego dodajemy do litra ciepłej wody i dokładnie mieszamy. Tak przygotowaną odżywkę odstawiamy na kilka godzin. Jak często możemy ją stosować?

Niezwykła odżywka do roślin z węgla drzewnego

Odżywkę z węgla drzewnego stosuję jeszcze zanim zasadzę pierwsze rośliny. Wzbogacam nią glebę wczesną wiosną. Możemy stosować ją również po wysianiu roślin, ważna jest regularność.

Odżywkę z węgla drzewnego do roślin stosuję raz w miesiącu. Od kiedy używam jej w ogrodzie, rośliny uginają się od plonów. Pięknie rosną i są zdrowe. Polecam przetestować tę mieszankę.

odżywka do roślin
YouTube / PLANTS

Zdjęcia pochodzą z filmu na kanale „PLANTS” na YouTube.

Zobacz także: