Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Chroni przed chorobami i zwiększa plony. Oprysk zrób w lutym
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 10.02.2024 08:15

Chroni przed chorobami i zwiększa plony. Oprysk zrób w lutym

profilaktyczny oprysk drzew owocowych
shutter/Sokor Space

Powoli zbliża się wiosna, a to oznacza, że przyszedł czas na pierwsze prace w ogrodzie. Powinniśmy zająć się zabezpieczeniem roślin przed parchem, czyli groźną chorobą grzybiczą.

Parch może prowadzić do znaczącego zmniejszenia plonów w nadchodzącym roku. Zwykle drzewa owocowe pryska się na jesień, jednak przedwiośnie to też dobry moment. Czym pryskać rośliny i które drzewka potrzebują teraz naszej uwagi?

Jakie drzewka spryskać profilaktycznie?

Parch najczęściej atakuje grusze oraz jabłonie. To niebezpieczna choroba, która może objawić się ciemnymi plamami na owocach i liściach. Parch atakuje też pąki kwiatowe, szypułki i kwiaty.

Choroba grzybicza gruszy i jabłoni może prowadzić do znaczącego zmniejszenia plonów. Właśnie dlatego tak ważne jest zabezpieczenie drzewek. Zwykle robimy to przed zimą, ale wczesną wiosną możemy pokusić się o profilaktyczny oprysk.

Oprysk profilaktyczny o tej porze roku będzie idealnym rozwiązaniem. W ten sposób zabezpieczymy jabłonie i grusze przed niebezpieczną chorobą grzybiczą. Czym najlepiej spryskać rośliny? 

profilaktyczny oprysk drzew owocowych
Canva / welcomia

Czym pryskać jabłonie i grusze na wiosnę?

Kiedy na zewnątrz zaczyna robić się ciepło, możemy zająć się profilaktycznym opryskiem roślin. W celu ochronienia jabłoni i gruszy przed niebezpiecznym parchem warto spryskać je mocznikiem.

Oprysk mocznikiem nie tylko ochroni drzewka przed parchem. Dodatkowo wzmocni i poprawia kondycję grusz oraz jabłoni, pobudza do wzrostu i wypuszczania pąków. Jak prawidłowo pryskać rośliny?

Profilaktyczny oprysk mocznikiem

Wiosenny oprysk najlepiej wykonać 7-procentowym roztworem mocznika. To oznacza, że na każdy litr wody powinniśmy dodać 70 gramów mocznika. Jednak nie pryskamy samych drzew.

Mocznikiem powinniśmy spryskać liście i przestrzeń pod pniem, unikając bezpośredniego spryskiwania gałęzi i kory. Najlepiej zabieg wykonać w pochmurny, ale nie deszczowy dzień.

profilaktyczny oprysk drzew owocowych
Canva / ronstik, Getty Images Pro

Zobacz także: