To właśnie dlatego pieniążek gubi liście. Wystarczy 1 zmiana, by przywrócić mu dawny wygląd
Roślinę tę wiele osób może kojarzyć ze szkolnych parapetów. Teraz coraz częściej decydujemy się na pieniążka w domu. Pochodzi z Azji, a do Europy trafiła prawdopodobnie dzięki misjonarzom wracającym z tego kontynentu. Co robić, kiedy zaczyna tracić liście?
Pieniążek to inaczej Pilea peperomioides. Ma charakterystyczne okrągłe liście, które przypominają monety. Jeśli roślina zaczyna je tracić, sprawdź, czy nie popełniasz 1 błędu.
Jak dbać o pieniążka?
Pieniążek jest dalekim krewnym polskiej pokrzywy. Roślina nie jest wymagająca, a pielęgnacja nie sprawi problemów. Mniejsze okazy przypominają kępkę okrągłych liści, jednak z czasem roślina zacznie zrzucać dolne liście i tworzyć pień.
Już teraz możemy przygotować roślinie podporę. Pieniążek poradzi sobie w ziemi uniwersalnej, warto jednak na dno donicy wysypać drenaż. Bardzo ważne jest miejsce, które dla niego wybierzemy.
Jeśli wybierzemy dla pieniążka nieodpowiednie stanowisko, szybko zacznie gubić liście. Nie powinien stać w zbyt mocnym słońcu. Liście robią się wtedy żółte i opadają. Jakie miejsce dla rośliny będzie najlepsze?
Dlaczego pieniążek gubi liście?
Pieniążek może gubić liście, ponieważ stoi w zbyt mocny słońcu. Najlepiej rozwija się w półcieniu. Jednak roślina nie przepada za przeciągami. Mocne podmuchy wiatru mogą być przyczyną utraty liści.
Inną przyczyną może być brak składników odżywczych. W takiej sytuacji liście bardzo szybko robią się żółte i opadają. Warto zasilić roślinę odpowiednim nawozem, a szybko wróci do wcześniejszego wyglądu.
Pieniążek to ciekawa roślina, którą coraz chętniej wybieramy do naszych domów. Opadające liście mogą pojawić się w jeszcze jednym przypadku. Na to musimy uważać szczególnie teraz, kiedy powoli zaczyna się sezon grzewczy.
Pamiętaj o pieniążku w czasie sezonu grzewczego
Liście pieniążka mogą opadać, kiedy w pokoju, w którym stoi, jest zbyt suche powietrze. Roślina za tym nie przepada i może zacząć tracić liście. Szczególnie w sezonie grzewczym możemy borykać się z nieodpowiednią wilgotnością.
Ratunkiem dla pieniążka będzie podstawka pod doniczkę, na którą wsypujemy kamyczki i nalewamy do niej wody. Następnie ustawiamy doniczkę. Pomoże to zwiększyć wilgotność. Inną opcją jest nawilżać powietrza.
Zobacz także:
- Czy wiesz wszystko o pielęgnacji roślin doniczkowych? Sprawdź się w prostym quizie! [QUIZ]
- Tę roślinę musisz mieć w domu. Ma niezwykłe właściwości
- Postaw ją w każdym pomieszczeniu, chroni przed owadami. Nie musisz kupować, rozmnożysz z 1 listka