DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Unia Europejska pozwoliła rolnikom stosować coś okropnego. Zezwolenie obowiązuje przez wiele lat
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.11.2023 20:35

Unia Europejska pozwoliła rolnikom stosować coś okropnego. Zezwolenie obowiązuje przez wiele lat

Roundap, glifosat
Canva / Mihajlo Maricic, Getty Images

Raczej nikogo nie dziwi, że w rolnictwie stosowane są środki owadobójcze i chwastobójcze. Jednak niektóre z nich są dość kontrowersyjne. Wokół glifosatu od lat toczy się dyskusja. Teraz komisja europejska postanowiła przedłużyć możliwość stosowania go przez rolników.

Glifosat wchodzi w skład Roundapu, który jest jednym z najczęściej stosowanych środków chwastobójczych. Jednak jakie zagrożenia niesie za sobą ten środek?

Glifosat jest dla nas zagrożeniem?

Glifosat jest kontrowersyjną substancją. Od dawna toczą się dyskusje na temat tego, czy na pewno powinien być stosowany w rolnictwie. Badacze przypisują mu związek z niektórymi rodzajami nowotworów.

Kolejnym zarzutem wobec glifosatu jest negatywny wpływ na różnorodność biologiczną i środowisko. Jednak eksperci nie we wszystkim się tutaj zgadzają. Ostatni raz możliwość stosowania pestycydów z tym środkiem została przyznana w 2017 roku.

Wtedy możliwość stosowania środku przedłużono o 5 lat. Jednak teraz Komisja Europejska wydłużyła pozwolenie na znacznie dłużej. Jak długo będzie można jeszcze stosować Roundap zawierający kontrowersyjną substancję?

Roundap, glifosat
Canva / fotokostic, Getty Images

Na jak długo przyznano zezwolenie?

Decyzja na przedłużenie możliwości stosowania glifosatu została podjęta w czwartek 16 listopada. Komisja Europejska wydała oświadczenie, w którym poinformowała o odnowieniu licencji.

Po odnowieniu licencji glifosat będzie można stosować przez kolejne 10 lat. To naprawdę długi okres, dlatego sporo osób ma wątpliwości. Jednak pojawiły się pewne nowe warunki ograniczenia.

Jak zmiany w stosowaniu glifosatu?

Komisja Europejska postanowiła przedłużyć licencję, lecz środka nie będzie można używać dokładnie tak, jak wcześniej. Mają one na celu ochronę innych organizmów przed szkodliwym działaniem glifosatu.

Nowe przepisy zakazują między innymi suszenia roślin Roundap przed zbiorami. Taka metoda była stosowana przez rolników w celu przyspieszenia pracy.

Roundap, glifosat
Canva / Zbynek Pospisil, Getty Images

Zobacz też: