Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tak poprawisz plony kopru. Urośnie bajecznie
Paulina Korzec
Paulina Korzec 21.06.2024 10:19

Tak poprawisz plony kopru. Urośnie bajecznie

Koperek
Fot. YouTube/infouprawa

Koperek to niezastąpione zioło w naszych kuchniach. Tworzy zgrany duet z młodymi ziemniakami i pasuje do wielu innych dań, dlatego chętnie uprawiamy go w swoich ogródkach, a nawet na tarasach i balkonach.

Uprawa koperku nie należy do skomplikowanych, ale warto zapewnić roślinie odpowiednie stanowisko i dobre warunki, a także przeciwdziałać atakom szkodników, które chętnie żerują na smacznych pędach. Poznaj proste patenty, dzięki którym koperek urośnie zdrowy, zielony i aromatyczny.

Jakie właściwości ma koperek?

Lecznicze działanie koperku nie budzi wątpliwości. Roślina obfituje w witaminy z grupy B oraz A, D, E i K, a ponadto zawiera także wapń i fosfor. Jest także cennym źródłem żelaza.

Właściwości prozdrowotne koperku idą w parze z jego walorami smakowymi. Ta aromatyczna przyprawa stanowi nieodłączny dodatek do ziemniaków, dań mięsnych, zup oraz sałatek. Wspaniale smakuje także młody bób z koperkiem.

Uniwersalne zastosowanie koperku sprawia, że chętnie uprawiamy go na własną rękę. Roślina ta nie ma zbyt wygórowanych wymagań, wystarczy jej słońce i żyzna gleba. Niemniej jednak koperek często bywa atakowany przez choroby i szkodniki. Można im skutecznie zapobiegać, dbając o odpowiednie sąsiedztwo koperku i stosując domowe preparaty.

Zadbaj o dobre towarzystwo dla koperku

W uprawie koperku warto wykorzystać zalety uprawy współrzędnej, która polega na sadzeniu w bliskim sąsiedztwie roślin mających na siebie dobry wpływ. W przypadku koperku będą to przede wszystkim gatunki odstraszające szkodniki.

Częstym problemem w uprawie koperku jest żerowanie na nim mszyc. Jeśli chcemy się ich pozbyć, warto pobliskie grządki obsadzić cebulą i czosnkiem oraz wonnymi ziołami, takimi jak mięta, szałwia czy lawenda.

Również inne warzywa mogą czerpać korzyści z bliskiego sąsiedztwa koperku. Roślina ta sprzyja uprawie kapusty, marchwi, fasolki szparagowej oraz grochu. Nie zaleca się natomiast sąsiedztwa i przedplonu dla koperku w postaci roślin z rodziny selerowatych, w tym selera korzeniowego i naciowego, lubczyku oraz kolendry.

Tak wzmocnisz koperek i pozbędziesz się szkodników

Innym sposobem na pozbycie się mszyc z upraw koperku jest stosowanie roślinnych preparatów, które przygotujemy samodzielnie. Doskonale sprawdzi się tu wyciąg z czosnku lub wywar z cebuli. Działanie takiego roztworu wzmocnimy, dodając zwykłe, szare mydło, które zatyka otwory oddechowe owadów i sprawia, że oprysk lepiej utrzymuje się na roślinach.

Wystarczy ok. 10-20 g szarego mydła na litr wody, a także kilka posiekanych lub zmiażdżonych ząbków czosnku. Całość mieszamy i odstawiamy, a następnie przecedzamy i dokładnie opryskujemy koperek i inne zainfekowane rośliny.

Przeciwko uciążliwym szkodnikom dobrze działają także roślinne gnojówki, np. z pokrzywy, które dodatkowo służą jako ekologiczny nawóz. 

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.

Zobacz także: