Ważny alert RCB dla województwa mazowieckiego. Obowiązuje od 4 kwietnia
Ważna informacja dla wszystkich mieszkańców województwa mazowieckiego. W dniach od 4 do 17 kwietnia na tym terenie odbędzie akcja szczepienia przeciwko wściekliźnie u lisów. Czego należy unikać w tym okresie?
Ważny komunikat dla mieszkańców Mazowsza
Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii poinformował o specjalistycznej akcji, która będzie mieć miejsce na terenie województwa mazowieckiego od 4 do 17 kwietnia 2024 roku . Polega ona na wprowadzeniu doustnych szczepionek dla lisów chorych na wściekliznę.
Inicjatywa ta obejmuje ręczne wykładanie oraz zrzut lotniczy szczepionek, które mają pomóc w walce z niebezpieczną chorobą. Lek podawany zwierzętom nazywa się Rabadrop i jest to zawiesina doustna, podawana w formie zielono-brązowego krążka o intensywnym zapachu ryb. W środku znajduje się blister z płynną formą szczepionki.
O tym powinien pamiętać każdy mieszkaniec województwa mazowieckiego
Niezwykle ważne jest, aby wszyscy mieszkańcy Mazowsza zdawali sobie sprawę z akcji, która rozgrywa się w ich rejonie. Zrzuconych szczepionek nie można dotykać, podnosić, ani w żaden sposób przenosić — spowoduje to przeniesienie na lek naszego zapachu, a tym samym sprawi, że lisy nie będą nim zainteresowane.
W przypadku nieplanowanego kontaktu ze szczepionką, zwłaszcza w przypadku miejsc wrażliwych, takich jak otwarte rany, oczy, usta, czy nos, należy przemyć je obficie zimną wodą oraz skontaktować się z lekarzem. Warto również pamiętać o naszych pupilach. W ciągu 14 dni po zrzuceniu szczepionek należy zapobiegać kontaktowi zwierząt domowych z tym lekiem. W przypadku dotknięcia krążka należy skontaktować się z weterynarzem.
ZOBACZ TEŻ: Tak pomidory sadził śp. Grzegorz Majda.
Mieszkańcy Mazowsza otrzymają specjalnego SMSa
Wszyscy mieszkańcy województwa mazowieckiego powinni otrzymać specjalną wiadomość SMS, za pomocą której zostaną oni poinformowani o całej akcji i zachowaniu ostrożności w tym okresie czasu.
W dniach od 4 do 17 kwietnia 2024 roku najlepiej unikać terenów leśnych oraz nie wyprowadzać tam swoich pupili. Jeśli już jest to konieczne, warto pamiętać o smyczy dla psów i kotów oraz uważnej obserwacji zachowania naszego zwierzęcia domowego.
Zobacz także:
- Uprawiam warzywa nawet zimą. Mój patent po 5 dniach zwala z nóg
- Nie tylko do cukru pudru i mąki. Tak wykorzystasz w domu sitko
- Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Kwiaty doniczkowe odżyją po zimie