Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Kwiaty doniczkowe odżyją po zimie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 12.02.2024 17:34

Nie wyrzucaj, zrób nawóz. Kwiaty doniczkowe odżyją po zimie

domowy nawóz do roślin kwitnących
shutter/ Ludmila Kapustkina

Suche powietrze, przeciągi, krótsze, pochmurne dni. Wszystkie te czynniki zewnętrzne wpływają na złą kondycję naszych roślin doniczkowych. To właśnie dlatego warto odżywić je po zimie. Domowy nawóz do roślin kwitnących przygotujesz w prosty sposób z produktów, które zwykle wyrzucasz.

Bądź zero waste i wzmocnij rośliny solidną porcją niezbędnych witamin i minerałów. Szybko zauważysz pierwsze efekty. Nawóz wzmocni także kwiaty, które posadzisz w donicach na tarasie lub balkonie.

Kwiaty doniczkowe potrzebują regularnego nawożenia

W doniczkach mamy określoną ilość ziemi, która, jeśli nie jest nawożona, szybko się wyjaławia. Rośliny po pewnym czasie nie mają już niezbędnych do prawidłowego wzrostu i kwitnienia składników odżywczych. W sezonie zimowym dodatkowo osłabione są suchym powietrzem i gwałtownymi zmianami temperatury podczas wietrzenia.

Po zimie warto więc zastosować nawóz, który będzie bogaty w azot, potas, fosfor, magnez i wiele witamin, głównie z grupy B. To właśnie te związki wpływają na kondycję naszych roślin doniczkowych i przywracają im wigor. Wszystkie wyżej wymienione składniki będą w tej odżywce.

Domowy nawóz do roślin kwitnących przygotuj z resztek owoców i warzyw, które zwykle wyrzucasz. Pamiętaj jednak, by resztki te nie były ani nadgnite, ani spleśniałe. Odżywkę możesz stosować zarówno do kwiatów, które masz w domu, jak i wiosną i latem do tych, które stoją na balkonie, czy tarasie. 

domowy nawóz do roślin kwitnących.jpg
canva/JulPo

Przygotuj nawóz z resztek. Szybko odżyją po zimie

Do przygotowania odżywczego nawozu do roślin kwitnących potrzebujesz skrojonych kawałków warzyw i owoców, które zwykle lądują w koszu na śmieci. Dzięki temu nic w kuchni się nie zmarnuje, a Twoje kwiaty odzyskają wigor po sezonie grzewczym.

Mogą to być przykładowo resztki papryki, brokułu, pomidorów, bananów, winogron, jabłek, gruszek, awokado, marchewki. Nawóz będzie fermentował, potrzebny więc będzie także cukier lub melasa. Proporcje są następujące: na 1 kg resztek przypada 1 kg cukru.

Jak zrobić fermentujący nawóz do roślin kwitnących?

Do litrowego słoika włóż resztki owoców i warzyw. Wsyp odpowiednią ilość cukru lub melasy i zalej przegotowaną wodą w temperaturze pokojowej. Słoik przykryj ściereczką lub gazą, w ten sposób znacznie przyspieszysz proces fermentacji. Postaw go w zacienionym, chłodnym miejscu i odstaw na 2 tygodnie.

Ze względu na zapach nawozu, słoik najlepiej przestawić do piwnicy, pomieszczenia gospodarczego lub garażu. Po dwóch tygodniach odcedź nawóz i przelej go do mniejszych butelek na ¾ ich wysokości i przykryj pokrywką. Nie zakręcaj, odstaw na kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie, gdy proces fermentacji się zakończy, zakręć butelki i wstaw do lodówki. 

Odżywka zachowa świeżość przez cały rok. Domowy nawóz do roślin kwitnących rozcieńcz z wodą w proporcji 1:10 i podlewaj rośliny według potrzeb. Efekty zauważysz bardzo szybko. 

domowy nawóz do roślin kwitnących.jpg
canva/Chris Leaver

Zobacz także: