Wlej do nory karczownika. Szybko wyniesie się z ogrodu
Karczownik w ogrodzie może wyrządzić naprawdę sporo szkód. Gryzoń z wyglądu przypomina nieco szczura, jednak nie jest zainteresowany ciepłym schronieniem w domu. Za to żyje w ogrodzie i może niszczyć nasze uprawy.
Gryzoń zostawia po sobie kopce, które mogą przypominać te krecie. Jednak obecność karczownika zdradzi ich wielkość, ponieważ są dużo mniejsze. Jak pozbyć się gryzonia z ogrodu?
Karczownik może zniszczyć Twój ogród
Karczownik w ogrodzie drąży sieć tuneli. Podobnie jak kret niszczy korzenie roślin, ale to nie wszystko. Gryzoń może pustoszyć nasze uprawy, zjadając cebulki, warzywa i owoce, a nawet niszcząc systemy korzeniowe roślin.
W czasie drążenia tuneli przez karczownika może dojść do uszkodzenia korzeni krzewów owocowych i drzew. Gryzoń nie jest duży. Dorasta do maksymalnie 25 cm, ale szkody w ogrodzie mogą być ogromne.
Karczowniki tworzą też kopce, które jednak są dużo mniejsze niże te krecie. Gryzoń jest objęty ochroną, dlatego nie wszędzie możemy z nim walczyć. Karczownika mamy prawo pozbyć się, jeśli niszczy nasz ogród. Jak to zrobić?
Jak pozbyć się karczownika?
Karczownika możemy pozbyć się w naprawdę prosty sposób. Gryzoń chętnie zasiedla miejsca położone nieopodal wody, ale nie znosi zalewania tuneli. Właśnie dlatego warto to wykorzystać.
W prosty sposób karczownika pozbędziemy się, wlewając do jego tuneli wodę. Szkodnik szybko się wyniesie i raczej już do naszego ogrodu nie wróci. Mimo to po zalaniu tuneli warto zastosować jeszcze jedną rzecz.
Karczownik będzie trzymał się z daleka
Jeśli chcesz mieć pewność, że karczownik nie wróci, możesz zastosować jeszcze jedną rzecz. Gryzoń nie przepada za niektórymi zapachami i możemy to wykorzystać. Przydadzą się do tego olejki eteryczne.
Po zalaniu tuneli warto stare kopce pokropić olejkiem lawendowym, czy o zapachu bzu. Dodatkowo możemy posadzić lawendę, bez, cebule oraz czosnek. Karczownik nie przepada za tymi roślinami i będzie trzymał się z daleka.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Nature Picture Library” na YouTube.
Zobacz także:
- Prawie niezniszczalna roślina. Ludzie wolą ją od zamiokulkasa
- Kosztuje 15 zł. Chroni przed szkodnikami i nabłyszcza liście
- Nie popełnij błędu, a pomidory będziesz zbierać do grudnia