Wiesz do czego służy kocimiętka? W domu możesz mieć rośliny działające podobnie, aż się zdziwisz
Wszyscy wiemy, jak kocimiętka działa na nasze koty. Okazuje się jednak, że nasi przyjaciele szaleję nie tylko na jej punkcie. Te zioła z pewnością masz w doniczce w kuchni. Wykorzystujemy je do sałatek, naparów, sosów i mięs.
Świeże zioła działają na koty podobnie, jak kocimiętka. Dodatkowo wzmacniają również ich skórę i sierść. Wiesz, jak dokładnie działa kocimiętka? Ma też zbawienny wpływ na nasz organizm.
Jak działa kocimiętka?
Kocimiętka, jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z ulubionych smakołyków naszych kotów. Zioło ma na zwierzęta zbawienny wpływ. Przede wszystkim redukuje ono stres związany np. z wizytą u weterynarza, czy gośćmi w domu.
Kocimiętką możemy także zachęcić nasze zwierzęta, by skupiły swoją uwagę na drapaku i zabawkach, a nie niszczyły mebli. Po kocimiętce koty są spokojne, mruczą i chcą jeszcze więcej przytulania i pieszczot.
Dlaczego zioło ma taki wpływ na nasze zwierzęta? Ponieważ wytwarza ono zapach podobny do kocich feromonów. Koty są bardziej skore do zabaw, żywiołowe, po czym stają się bardziej spokojne i zrelaksowane.
Nie tylko kocimiętka ma takie właściwości. W domu z pewnością masz rośliny, które działają na koty podobnie. Zwierzęta je uwielbiają!
Nie tylko kocimiętka. Te zioła koty uwielbiają
Stawiasz zioła w doniczkach w takich miejscach, by twój mruczek ich nie dosięgnął? Zupełnie niepotrzebnie. Świeży tymianek i mięta działają na koty wyciszająco. Koty uwielbiają ich zapach, a podgryzając listki, uspokajają się.
Świeży tymianek ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie zawarte w nim składniki odżywcze doskonale wzmacniają kocią sierść. Staje się mocna i błyszcząca.
Jak kocimiętka wpływa na ludzi?
Kocimiętka ma zapach podobny do zwykłej mięty, jednak z wyraźną, cytrynową nutą. Tak też smakuje. Zioło nie tylko działa uspokajająco na koty, ale i na ludzi. Po ciężkim dniu możemy robić z niej napar o podobnym działaniu, co melisa.
Dodatkowo kocimiętka wspiera pracę całego układu pokarmowego. Świetnie radzi sobie między innymi z uczuciem pełności, wzdęciami. Zawarte w niej substancje przyczyniają się do zwiększenia produkcji soków żółciowych.
Zobacz także:
- Okna parują od wewnątrz? Zrób to zanim pojawi się pleśń
- Zwykła woda to za mało. Podlej nią gwiazdę betlejemską. Będzie kwitnąć całą zimę
- Jakie rośliny można trzymać przy kaloryferze? Zimą wymagają szczególnej pielęgnacji