Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Wiesz do czego służy kocimiętka? W domu możesz mieć rośliny działające podobnie, aż się zdziwisz
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.12.2023 17:18

Wiesz do czego służy kocimiętka? W domu możesz mieć rośliny działające podobnie, aż się zdziwisz

kocimiętka
shutter/sophiecat

Wszyscy wiemy, jak kocimiętka działa na nasze koty. Okazuje się jednak, że nasi przyjaciele szaleję nie tylko na jej punkcie. Te zioła z pewnością masz w doniczce w kuchni. Wykorzystujemy je do sałatek, naparów, sosów i mięs.

Świeże zioła działają na koty podobnie, jak kocimiętka. Dodatkowo wzmacniają również ich skórę i sierść. Wiesz, jak dokładnie działa kocimiętka? Ma też zbawienny wpływ na nasz organizm. 

Jak działa kocimiętka?

Kocimiętka, jak sama nazwa wskazuje, jest jednym z ulubionych smakołyków naszych kotów. Zioło ma na zwierzęta zbawienny wpływ. Przede wszystkim redukuje ono stres związany np. z wizytą u weterynarza, czy gośćmi w domu.

Kocimiętką możemy także zachęcić nasze zwierzęta, by skupiły swoją uwagę na drapaku i zabawkach, a nie niszczyły mebli. Po kocimiętce koty są spokojne, mruczą i chcą jeszcze więcej przytulania i pieszczot.

Dlaczego zioło ma taki wpływ na nasze zwierzęta? Ponieważ wytwarza ono zapach podobny do kocich feromonów. Koty są bardziej skore do zabaw, żywiołowe, po czym stają się bardziej spokojne i zrelaksowane.

Nie tylko kocimiętka ma takie właściwości. W domu z pewnością masz rośliny, które działają na koty podobnie. Zwierzęta je uwielbiają! 

kocimiętka.jpg
canva/dzika_mrowka

Nie tylko kocimiętka. Te zioła koty uwielbiają

Stawiasz zioła w doniczkach w takich miejscach, by twój mruczek ich nie dosięgnął? Zupełnie niepotrzebnie. Świeży tymianek i mięta działają na koty wyciszająco. Koty uwielbiają ich zapach, a podgryzając listki, uspokajają się.

Świeży tymianek ma jeszcze jedną zaletę. Mianowicie zawarte w nim składniki odżywcze doskonale wzmacniają kocią sierść. Staje się mocna i błyszcząca.

Jak kocimiętka wpływa na ludzi?

Kocimiętka ma zapach podobny do zwykłej mięty, jednak z wyraźną, cytrynową nutą. Tak też smakuje. Zioło nie tylko działa uspokajająco na koty, ale i na ludzi. Po ciężkim dniu możemy robić z niej napar o podobnym działaniu, co melisa.

Dodatkowo kocimiętka wspiera pracę całego układu pokarmowego. Świetnie radzi sobie między innymi z uczuciem pełności, wzdęciami. Zawarte w niej substancje przyczyniają się do zwiększenia produkcji soków żółciowych.

kocimiętka.jpg
canva/Anna Subotina

Zobacz także: