Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Właśnie dojrzewają najsłodsze owoce w ogrodzie. Tak sprawdzisz, czy są gotowe do zbiorów
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 22.09.2023 10:20

Właśnie dojrzewają najsłodsze owoce w ogrodzie. Tak sprawdzisz, czy są gotowe do zbiorów

pigwa
Pixaby

Właśnie zbliża się sezon zbiorów tych owoców. Są nieocenionym źródłem witaminy C w sezonie grypowym, a kiedyś każda szanująca się babcia miała słoik konfitury z pigwy w swojej spiżarni. Jednak kiedy możemy zacząć zbiory pigwy?

Pigwa jest jednym z nielicznych owoców, który zbieramy naprawdę późno. Odpłaca nam się jednak wybornym smakiem. Zdradzamy, kiedy jest najlepsza pora na zbiór tych owoców i czy niedojrzałe pigwy mają szanse, aby dojść w koszyku w domu. 

Dlaczego warto jeść pigwę?

Pigwa ma naprawdę sporo wartości odżywczych. Przede wszystkim jest bogata w witaminę C. Poza tym jest dobrym źródłem magnesu, potasu, fosforu i żelaza. Co takiego możemy przygotować z owoców?

Przede wszystkim pigwa świetnie sprawdzi się jako dodatek do herbaty. Możemy z niej przygotować syrop, konfiturę, a nawet nalewkę. Kiedy owoce są gotowe do zbiorów? Zaczynają dojrzewać początkiem października.

Owoce pigwy mogły pojawić się na drzewkach już jakiś czas temu. Jednak to nie oznacza, że są gotowe do zbiorów. Jak sprawdzić, czy owoce są już dojrzałe? O tym dowiesz się w dalszej części artykułu.

pigwa
Autor: Patrycja Grzebyk

Kiedy zbierać pigwę?

Owoce pigwy już są na drzewkach, jednak zbiory za chwilę się zaczną. Owoce pigwy zaczynają dojrzewać początkiem października. Pierwszym zwiastunem jest ich intensywnie żółta skórka. Czy to idealny moment na zbiory?

Pierwsze owoce zobaczymy na straganach już za kilka dni. We własnym ogródku nie musimy się jednak spieszyć z ich zbiorami. Pigwę możemy zbierać dopiero w listopadzie po pierwszych przymrozkach. Dzięki temu owoce będą słodsze i idealnie sprawdzą się na przetwory.

Czy niedojrzała pigwa dojdzie w domu?

Zielone owoce pigwy nie nadają się jeszcze do zrywania. Jednak czasem aż trudno się oprzeć! Niestety, takie owoce nie nabiorą koloru i aromatu w naszym domu. Nie przydadzą się też do przetworów. Pigwę zerwaną w złym momencie trzeba wyrzucić.

Pigwa to fantastyczny owoc pełen aromatu. Możemy mieć go w ogrodzie. Sprawdź, jak wyhodować pigwę, jeśli jeszcze jej nie masz.

pigwa
Autor: Patrycja Grzebyk