Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zabezpiecz ogród przed chwastami. Wiosną i latem będzie spokój
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.02.2024 17:32

Zabezpiecz ogród przed chwastami. Wiosną i latem będzie spokój

chwasty
shutter/Jurga Jot

Zima powoli odpuszcza, a to oznacza, że przyszedł idealny czas na pierwsze prace w ogrodzie. Możemy zająć się wybudzaniem roślin, które zdecydowaliśmy się przezimować, ale to nie wszystko.

Wczesna wiosna to idealny moment, żeby pozbyć się chwastów. Jeśli już teraz o tym pomyślimy, niechciane rośliny nie będą szpecić ogrodu latem.

Jakie prace w ogrodzie możemy wykonać w lutym?

Nawet jeśli na zewnątrz temperatura jeszcze nas nie rozpieszcza, możemy powoli myśleć o pierwszych pracach w ogrodzie. Luty to idealny moment na wysianie pierwszych roślin do doniczek.

Powinniśmy pomyśleć o zasadzeniu pelargonii lub wybudzeniu ich po zimie. Poza tym w lutym warto zająć się profilaktycznym opryskiem drzewek owocowych i przycinaniem niektórych roślin.

Niedługo przyjdzie czas też na podcięcie hortensji po zimie. Jednak to nie wszystkie prace, które możemy wykonać o tej porze roku. Zanim na drzewach pojawią się pierwsze zielone liście, możemy zająć się zabezpieczaniem ogrodu przed chwastami.

chwasty
Canva / Merrimon, Getty Images

Idealny moment na pozbycie się chwastów

Chwasty wiosną i latem to prawdziwe utrapienie, dlatego warto właśnie teraz się ich pozbyć. Niechciane rośliny szpecą nasze rabaty i zabierają miejsce na grządkach. Jednocześnie niezwykle szybko się rozprzestrzeniają.

Jeśli nie chcesz walczyć z chwastami, kiedy na zewnątrz zrobi się cieplej, musisz działać właśnie teraz. W celu pozbycia się niechcianych roślin wystarczy wykonać jeden zabieg. Musimy dobrze przekopać ziemię w miejscach, w których chwasty najbardziej nam przeszkadzają.

W czasie tego zabiegu powinniśmy skupić się na usunięciu korzeni chwastów. W ten sposób skutecznie pozbędziemy się niechcianych roślin. Już teraz możemy zająć się też chwastami, które niedługo mogłyby pojawić się w szczelinach kostki brukowej.

Dzięki temu chwasty nie wyrosną

Jeśli zabieg czyszczenia kostki brukowej masz już za sobą, możesz zająć się chwastami, które niedługo zaczną pojawiać się w szczelinach. Tym razem przyda się ocet, który skutecznie pomoże pozbyć się niechcianych roślin.

Szczeliny na podjeździe lub chodniku spryskujemy roztworem zrobionym z wody i octu w proporcji 1:1. Najlepiej zabieg wykonać w suchy i ciepły dzień. Dzięki temu chwasty wiosną nie pojawią się na kostce brukowej.

chwasty
Canva / Quils, Getty Images 

Zobacz też: