Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Wrzucam do piekarnika i tworzy się coś pięknego. Działa lepiej niż droga chemia
Paulina Korzec
Paulina Korzec 10.07.2024 11:12

Wrzucam do piekarnika i tworzy się coś pięknego. Działa lepiej niż droga chemia

Tabletka do zmywarki
Fot. YouTube/HandyHudsonite

Sprzątanie to często żmudne zajęcie, na które nie mamy czasu i ochoty. Szczególnie czyszczenie mocno zabrudzonych powierzchni i twardych osadów może dać się we znaki. Przykładem takiego uciążliwego w sprzątaniu miejsca jest piekarnik.

Możemy sobie jednak ułatwić życie i zastosować prosty, ale skuteczny patent, dzięki któremu piekarnik po wyczyszczeniu będzie wyglądał jak nowy. Wystarczy tylko zastosować tabletkę do zmywarki.

Wyczyszczenie piekarnika to wyzwanie

Piekarnik to niewątpliwie jedno z tych miejsc w domu, których sprzątanie jest przykrym obowiązkiem. Urządzenie to brudzi się bardzo intensywnie i wystarczy chwila zaniedbania, by utworzyły się trudne do zmycia osady.

Na ściankach piekarnika osadzają się soki i tłuszcz z pieczonych potraw, a na dnie pojawiają się plamy i okruchy. W połączeniu z wysoką temperaturą, wszystkie te zanieczyszczenia zostają utwardzone i zmieniają się w zwarty osad.

Jedynym rozwiązaniem, by temu zapobiec, jest czyszczenie piekarnika po każdym użyciu, ale kto ma na to czas? Na szczęście istnieje doskonała alternatywa. Patent z tabletką do zmywarki pomaga szybko pozbyć się brudu nagromadzonego w piekarniku.

Tabletka do zmywarki
Fot. Canva/Tas3

Tabletką do zmywarki wyczyścisz piekarnik

Żrące środki chemiczne to niezbyt dobre rozwiązanie w kontakcie z żywnością i miejscem, w którym się ją przygotowuje. Mogą też uszkodzić powierzchnię piekarnika, a z pewnością nie są też tanie. Tabletka do zmywarki to rozwiązanie ekonomiczne, bezpieczne i dostępne od ręki.

Istnieje kilka metod czyszczenia piekarnika przy pomocy tabletek do zmywarki, w zależności od ich rodzaju. Dostępne są kapsułki żelowe oraz twarde kostki ze sprasowanego proszku. Te ostatnie możemy potraktować jak myjkę. Jak to zrobić?

Piekarnik będzie lśnił jak nowy

Najpierw należy usunąć foliową osłonkę z tabletki do zmywarki, a następnie na chwilę zamoczyć ją w wodzie. Zwilżoną w ten sposób kostką szorujemy dokładnie zabrudzone powierzchnie piekarnika, co jakiś czas ponownie zanurzając ją w wodzie i ścierając nadmiar brudu szmatką. Osady z tłuszczu w mig się rozpuszczą, a piekarnik będzie lśnił.

Jeśli dysponujemy żelowymi kapsułkami do zmywarki, nic straconego. Możemy nimi czyścić piekarnik na dwa sposoby. Rozpuszczamy kapsułkę w ciepłej wodzie i takim płynem na ściereczce szorujemy piekarnik lub też wkładamy kapsułkę do naczynia żaroodpornego wypełnionego wodą i wstawiamy je do nagrzanego piekarnika, który zostawiamy włączony na ok. 2h. Po tym czasie wnętrze czyścimy, korzystając ze ściereczki namoczonej wodą z naczynia.

Pamiętajmy o zachowaniu środków ostrożności w trakcie czyszczenia. Nigdy nie myjemy gorącego piekarnika, zawsze czekamy aż ostygnie. Do mycia przy pomocy tabletki do zmywarki używamy rękawic.

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału HandyHudsonite na YouTube.

Zobacz także: