Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig
Aneta Wyszyńska
Aneta Wyszyńska 25.03.2023 17:53

Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig

Zdejmowanie siatki z okapu
canva/Andrei Naumenka

Czyszczenie filtra w okapie bywa problematyczne. Przede wszystkim, to zajęcie dość żmudne. Tłuszcz nie jest wcale taki prosty do usunięcia, gdyż ma tendencję do bardzo mocnego przywierania do kratek. Trzeba niekiedy mocno szorować, aby usunąć problematyczne zabrudzenia. Istnieją jednak domowe sposoby, które pomogą uporać się z tego typu zanieczyszczeniami.

Mycie filtra w wannie lub zmywarce

Mycie filtra w wannie to jeden ze skuteczniejszych sposobów, jakie możemy zastosować. 

Najpierw, musimy przygotować specjalny roztwór, w którego skład wchodzą po dwie łyżeczki: sody oczyszczonej, płynu do mycia naczyń oraz pasty do zębów, a do tego spora ilość ciepłej wody. Mieszankę wlewamy do wanny, a do niej wkładamy ubrudzoną klatkę okapu. 

Jeśli wolimy użyć zmywarki, w porządku. Układamy filtr płasko, najlepiej na górnej półce. Wkładamy tabletkę, a urządzenie nastawiamy na cykl mający minimum 60 stopni Celsjusza. 

brudny filtr okapu kuchennego.png
canva/Andrii Atanov
Wielki konkurent Pepco wchodzi z impetem do Polski. Polacy będą wniebowzięci

Czy soda oczyszczona jest dobra do mycia okapu kuchennego?

Soda oczyszczona jest dobra do mycia okapu kuchennego, a dokładniej jego kratki. Potrzebujemy dużego naczynia, w jakim gotujemy wodę i rozpuszczamy około ¾ szklanki sody oczyszczonej.

Do nadal gotującej się cieczy wkładamy kratkę wentylacyjną, którą trzymamy tam tak długo, aż brud i inne, tłuste zanieczyszczenia się nie rozpuszczą.

Jeśli kratka będzie czysta, a my zadowoleni, wyjmujemy ją, uważając przy tym, aby się nie poparzyć. Odstawiamy do wyschnięcia. Po tym czasie możemy ją na nowo zamontować w okapie.

Płyn do mycia naczyń, ocet i oliwa z oliwek

Płyn do mycia to skuteczny środek do czyszczenia, dlatego warto z niego skorzystać podczas mycia filtra.

W misce, jaką przygotujemy wcześniej, tudzież wannie rozpuszczamy od 7 do 8  porcji płynu do mycia naczyń. Wkładamy filtr do roztworu, po czym trząchamy nim i odstawiamy na 20 minut. Po upływie tego czasu brud i inne zanieczyszczenia namiękną i będą dużo łatwiejsze do wyczyszczenia. Warto użyć szorstkiej szczotki do ich usunięcia.

Jeśli planujemy wykorzystać ocet do mycia filtra, musimy spryskać go specjalnie przygotowaną wcześniej mieszanką. 
Mieszamy w proporcji 1:1 wodę oraz ocet. Gotowy roztwór wlewamy do butelki z atomizerem i używamy jej, do opryskana filtra. Odstawiamy na około 10 minut, po czym opłukujemy i osuszamy na koniec.