DomekIOgrodek.pl Kuchnia Z tej rośliny moja babcia robiła najlepszy przetwór. W sklepie nie ma szans taki dostać
Fot. Canva/sestovic

Z tej rośliny moja babcia robiła najlepszy przetwór. W sklepie nie ma szans taki dostać

2 lipca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Róża to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych w Polsce krzewów ozdobnych. Chociaż historia tej rośliny w Europie jest stosunkowo krótka, bo liczy sobie ok. 300 lat, to w tym czasie róża zdążyła podbić nasze serca i zadomowić się w naszych ogrodach na dobre.

Te wyjątkowe kwiaty cenimy za słodki, odurzający zapach i spektakularny wygląd. Ale róża ma jeszcze jedną ważną cechę - jest jadalna, a przyrządzane z niej przetwory to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. Skosztuj, a nie pożałujesz.

Jak pielęgnować róże?

Róże uprawia się przede wszystkim ze względu na ich walory estetyczne. Faktycznie, kwiatom róży nie sposób odmówić urody. Występują w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach, cudownie pachną i stanowią prawdziwą ozdobę każdego ogrodu.

Nie są przy tym trudne w uprawie i nie mają wygórowanych wymagań, chociaż te mogą się różnić w zależności od odmiany. Na ogół jednak wystarczy żyzna gleba o neutralnym lub lekko kwaśnym odczynie, a także słoneczne stanowisko i umiarkowane podlewanie , by róża pięknie rosła. Warto także nawozić podłoże, stosując kompost, obornik, a nawet… fusy po kawie.

Aby pobudzić róże do wzrostu i wypuszczania nowych pędów kwiatowych, warto również regularnie je przycinać . Nie ominie nas także walka ze szkodnikami, gdyż te krzewy są ogromnym przysmakiem m.in. dla mszyc. Wystarczy jednak stosować domowe opryski, by pozbyć się nieproszonych gości.

Konfitury
Fot. Canva/piotr_malczyk

Róże zdobią ogrody i talerze

Nie każdy wie, że róże nie tylko pięknie wyglądają i pachną, ale też… smakują. Płatki róży i przygotowywane na ich bazie konfitury to prawdziwy, choć nieco zapomniany przysmak.

Niegdyś przetwory z róż były prawdziwym rarytasem przygotowywanym przez babcie. Niezwykły, słodki i kwiatowy smak oraz aromat tych smakołyków dzisiaj wraca do łask . Walory smakowe to jednak nie wszystko. Róża zawiera bowiem wiele cennych substancji odżywczych, w tym witaminy z grupy C, A i B , jest także źródłem minerałów, np. magnezu, potasu, fosforu i wapnia.

Trzeba przy tym pamiętać, że do kwiatów jadalnych o cenionych wartościach kulinarnych zaliczamy tylko wybrane odmiany, takie jak róża francuska, damasceńska, pomaszczona czy stulistna. Często w kuchni wykorzystywana jest także dzika róża - ważne źródło witaminy C i składnik babcinych przetworów.

Przepis na konfiturę różaną

Przepisy na różane przetwory są proste i nie wymagają wielu składników. Aby przygotować konfiturę z róży, wystarczy utrzeć 300 g oczyszczonych płatków kwiatowych z 0,5 kg cukru , a na koniec dodać 20 ml soku z cytryny. Tradycyjnym sposobem przetwory te przyrządza się, ucierając składniki w makutrze, ale także posłużyć się mikserem.

Gotowe przetwory są przepyszne i zdrowe. Stanowią wyborne nadzienie do pączków. Konfiturę różaną można także dodawać do wypieków, np. słodkich tart, babeczek , tortów i ciasteczek, ale także do herbaty.

Konfitury
Fot. Canva/piotr_malczyk

Zobacz także:

Okna myję raz do roku, a i tak są wzorowo czyste. Środek z apteki za 4 zł działa cuda
Jak pozbyć się mrówek? Wystarczą 2 przyprawy
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy