Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Za puszczenie dziecka samego na podwórko może spotkać straszna kara. Miej się na baczności
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.06.2024 17:08

Za puszczenie dziecka samego na podwórko może spotkać straszna kara. Miej się na baczności

Dziecko
Fot. Canva/valeriana002

Niedawno zaczęły się wakacje. Wspaniała letnia pogoda to istny raj dla najmłodszych, którzy najchętniej całymi dniami przesiadywaliby na dworze.

Niestety, puszczenie dziecka samotnie to nie tylko nieodpowiedzialne zachowanie, ale również narażanie się na poważne kary. Miejcie się na baczności.

Czy dziecko może przebywać na dworze bez opieki?

Pewnie wielokrotnie widzieliście dzieciaki, biegające radośnie po placu zabaw, czy po własnym ogrodzie. O ile w przypadku tego drugiego zdarzenia trudno się do czegokolwiek przyczepić, o ile niedopilnowanie dziecka na placu zabaw to wręcz proszenie się o kłopoty.

Mało tego, przepisy nie regulują jednoznacznie, kiedy realnie opiekun może zostawić malucha bez nadzoru. Eksperci twierdzą jednak, że w tej kwestii warto stosować się do zapisu ustawy o ruchu drogowym:

– Ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Art. 43 ust. 1 mówi, że dziecko do ukończenia 7. roku życia może korzystać z drogi wyłącznie pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat. Zapis ten nie obowiązuje w strefie zamieszkania i na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych – podaje portal bezpiecznarodzina.pl.

Dziecko 2.jpg
Fot. Canva/annakraynova

Jaka kara grozi za niedopilnowanie dziecka?

Poza skutkami, o których aż strach pisać, rodziców, którzy nie dopilnowali swojego dziecka, mogą czekać poważne konsekwencje finansowe.

Mandat za wspomniany czyn może wynosić od 20 zł do nawet 5 tys. zł. Niezastosowanie się do cytowanej powyżej treści ustawy może zostać przez policję zinterpretowane jako wykroczenie, a wręcz narażanie nieletniego na stan zagrożenia zdrowia, czy nawet życia.

Iluletnie dziecko może samotnie przebywać poza domem?

Zapis ustawy jasno stwierdza, że 10-letnie dziecko zgodnie z literą prawa może samotnie przebywać w mieszkaniu, domu, czy na podwórku.

Mimo to zachęcamy rodziców, dziadków, jak i opiekunów osób nieletnich do wzmożonej ostrożności. 10-latek, mimo że w świetle prawa jest na tyle dojrzały, aby zadbać o swoje bezpieczeństwo, to wciąż dziecko, które niesione dziecięcą fantazją może nie przewidzieć konsekwencji swojego zachowania. Radosny wir zabawy może skończyć czymś znacznie gorszym, niż uszczupleniem naszego portfela.

Dziecko 3.jpg
Fot. Canva/bodnarchuk, Getty Images Pro

ZOBACZ TAKŻE: