Zalej wodą kilka zapałek. Rośliny to uwielbiają
Wielokrotnie udowadnialiśmy, że najprostsze rozwiązania bywają najbardziej skuteczne. Zamiast kupować specjalistyczne preparaty do pielęgnacji roślin, warto czasem rozejrzeć się dookoła, by zauważyć, jak wiele naturalnych nawozów mamy pod ręką.
Wiele z nich przygotujemy z odpadów, niektóre ze stosunkowo tanich produktów codziennego użytku. Czyż to nie fantastyczne? Przykładowo, zamiast szukać preparatów, które wzbogacą glebę o siarkę, możecie stworzyć własny, domowy nawóz z zapałek za grosze.
Tego zastosowania zapałek nie znaliście
Obecnie zapałki powoli wychodzą z użytku. W końcu kuchenki gazowe odchodzą powoli do lamusa, a świeczki, czy grille rozpalamy przy użyciu zapalniczek. Mimo to nie warto traktować zapałek jako relikt przeszłości, gdyż zawierają one związek bardzo korzystnie wpływający na rośliny , za który przepłacamy kilkukrotnie w sklepach ogrodniczych.
Mowa oczywiście o siarce, czyli głównym budulcu zapałki. Związek ten jest bardzo potrzebny wielu roślinom. Nie bez przyczyny stanowi on cenny dodatek specjalistycznych nawozów.
Niestety, żeby nie było aż tak kolorowo, warto dodać, nawóz z zapałek nie będzie preparatem uniwersalnym. Niektóre rośliny nie tolerują obecności siarki w glebie, dlatego warto wiedzieć, których z nich lepiej nie podlewać domowym specyfikiem.
Jak przygotować nawóz z zapałek?
Aby przygotować nawóz z zapałek, wystarczy wyłożyć 20 sztuk do naczynia o pojemności około 500 ml napełnionego wodą. Po upływie godziny należy odcedzić preparat i podlewać nim rośliny raz na 2-3 tygodnie.
Jak rozpoznać, że nawóz z zapałek jest gotowy do użycia? Jeśli woda przybierze odcień czerwono-brązowy, a po zapałkach pozostaną same drewienka bez siarki, oznacza to, że ta całkowicie rozpuściła się w wodzie.
Do jakich roślin stosować nawóz z zapałek?
Nawóz z zapałek jest nie tylko bogaty w siarkę, ale również w magnez, czy fosfor. Dzięki jego regularnemu stosowaniu zauważycie wyraźną poprawę w wyglądzie i tempie rozwoju waszych roślin.
Nawóz z zapałek w szczególności polubią rośliny , które dobrze czują się w kwaśnej glebie. Z tego względu poleca się jego stosowanie do: zamiokulkasów, azalii, gardenii, kamelii, hortensji, rododendronów, magnolii, wrzosów, borówek amerykańskich, pomidorów, ogórków, porzeczek, czy gwiazd betlejemskich.
Jeśli nie jesteście pewni, czy dana roślina dobrze zniesie podlewanie nawozem z zapałek, poczytajcie o jej charakterystyce. Dzięki temu będziecie mieli pewność, że stosujecie odpowiedni nawóz.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Versatile Vansh na YouTubie
ZOBACZ TAKŻE:
- Uważaj na nie w maju. Wystarczy 1 błąd, a zniszczysz cały ogród
- Szerszenie zjadają mszyce, komary i muchy. Jak groźne są dla ludzi?
- Zauważyłeś na truskawkach? Lepiej ich nie jeść