Zamiokulkas nie wypuszcza nowych pędów? Sięgnij do lodówki
Zamiokulkas nie jest wymagającą rośliną, stąd jest polecany dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z kwiatami doniczkowymi. Roślina pięknie rośnie i nawet w warunkach domowych może osiągnąć gigantyczne rozmiary.
Jeśli masz zamiokulkasa, pamiętaj, że warto go regularnie nawozić, rozważnie podlewać i zapewnić mu odpowiednie stanowisko. To woda i przeciągi mogą go zniszczyć!
Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych pędów?
Zamiokulkas jest rośliną pochodzącą z Afryki. Jest przystosowana więc do dość trudnych warunków, jak np. brak wody. To w bulwach roślina ją magazynuje. Zamiokulkas wymaga regularnego podlewania, jednak naprawdę bardzo rzadko i w małych ilościach. W przeciwnym razie po prostu zmarnieje.
Bardzo ważne jest także odpowiednie stanowisko. Zamiokulkas najlepiej rośnie w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem, ale równie dobrze radzi sobie w cieniu. Zbyt intensywne promienie słoneczne zniszczą jego liście.
Zamiokulkas jest bardzo odporny, jednak są dwie rzeczy, które mogą go zniszczyć. Są to przeciągi i gwałtowne zmiany temperatury (uważaj, gdy otwierasz okna zimą!) oraz nadmiar wody. Roślinę warto regularnie nawozić. Wtedy będzie silna i szybko wypuści nowe pędy.
Sięgnij do lodówki i przygotuj nawóz do zamiokulkasa
Zamiokulkas do prawidłowego wzrostu potrzebuje przede wszystkim potasu, azotu, fosforu, wapnia i witamin z grupy B. Te wszystkie wartości odżywcze dostarczysz mu w wyjątkowo prosty sposób. Jak zrobić nawóz do zamiokulkasa?
Wystarczy, że wymieszasz łyżeczkę jogurtu naturalnego, ewentualnie jogurtu typu greckiego w jednym litrze wody. Nawóz przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu, np. w szafce pod zlewem. Podlewaj nim roślinę raz na 3-4 tygodnie, a szybko zauważysz młode pędy.
Jaką wodą i jak często podlewać zamiokulkasa?
Zamiokulkas, podobnie jak inne kwiaty, źle reaguje na wodę bezpośrednio z wodociągów. Taka woda jest twarda i zawiera szkodliwy dla roślin chlor. Wszystkie kwiaty w domu podlewaj wyłącznie wodą przefiltrowaną, a najlepiej przegotowaną. Taka woda jest w pełni bezpieczna.
Zamiokulkasa podlewaj bardzo rzadko. To właśnie nadmiar wody jest najczęstszą przyczyną gnicia rośliny i powstawania chorób. W okresie zimowym roślinę podlewaj raz na 3-4 tygodnie, to w zupełności wystarczy. W sezonie letnim natomiast co 2-3 tygodnie. Zobaczysz, że twoja roślina będzie szybko i pięknie rosnąć.
Zobacz także:
- Wsyp do doniczki i podlej. Skrzydłokwiat odżyje i wypuści mnóstwo nowych kwiatów
- Podziel się tym warzywem z zielistką. Rozrośnie się i pięknie zakwitnie
- Jest piękna, ale skrywa mroczny sekret. Mało kto wie, jak bardzo może zaszkodzić