Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapomnij o podlewaniu petunii drożdżami. Inny kuchenny produkt może być sto razy lepszy
Paulina Korzec
Paulina Korzec 08.07.2024 07:20

Zapomnij o podlewaniu petunii drożdżami. Inny kuchenny produkt może być sto razy lepszy

Petunie
Fot. Canva Pro/Araleboy

Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze balkony, tarasy i parapety. Do ich zalet, oprócz efektownego wyglądu, należy długi okres kwitnienia.

Stosując odpowiedni nawóz, możemy jeszcze bardziej wydłużyć czas pojawiania się dorodnych kwiatów na pędach petunii. Warto w tym celu wykorzystać kilka prostych składników z kuchni i ogrodu.

Polacy kochają petunie

Petunie to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów uprawianych na zewnętrznych parapetach. Często zdobią także balkony i tarasy. Do najpopularniejszych odmian należą m.in. multiflora czy pendula, wyróżniamy też odmiany ogrodowe, czyli surfinie oraz supertunie, a więc petunie zwisające.

To właśnie w formie kaskad i zwieszających się pędów pokrytych dzwonkowatymi kwiatami petunie prezentują się najpiękniej. Aby obficie i długo kwitły - nawet do późnej jesieni - warto je wzmocnić i odżywić, podając naturalny nawóz, który użyźni podłoże.

Często stosowanym w tym celu środkiem są drożdże. Wystarczy rozpuścić jedno opakowanie w 10 l letniej wody i przygotowaną miksturą podlać rośliny. Dzisiaj jednak zaprezentujemy dwa inne przepisy na domowy nawóz do petunii.

Petunia
Fot. Canva/atm2003

Nawóz do zakwaszenia podłoża pod petunie

Zawsze kiedy planujemy podać roślinom nawóz, należy sprawdzić, jakie wymagania mają konkretne gatunki. Petunia preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie, nawet o pH wynoszącym 5,5. Jeśli więc chcemy, by pięknie kwitła, musimy zadbać o zakwaszenie podłoża.

W tym celu możemy zastosować prosty domowy środek - kwasek cytrynowy. Wystarczą tylko dwie łyżeczki kwasku (ok. 10 g, czyli połowa opakowania), które rozpuścimy w 10 l wody. Gotowym nawozem podlewamy petunie, które dzięki temu nie będą żółkły i urosną jak marzenie.

Nawozem z kwasku cytrynowego możemy też podlewać inne rośliny w ogrodzie, np. borówki. W celu zakwaszenia gleby możemy również zastosować inne produkty kuchenne, np. ocet oraz fusy z kawy.

Zastosuj ten nawóz, a petunia pięknie urośnie

Aby petunia pięknie się rozrastała i wypuszczała nowe pędy i kwiaty, warto odżywić glebę innym naturalnym nawozem. Roślina preferuje żyzne podłoże, dlatego doskonale sprawdzi się tu ekologiczna gnojówka z pokrzywy.

Kilogram młodych pędów z pokrzywy zalewamy 10 l wody i odstawiamy na kilkanaście dni do fermentacji. Co jakiś czas miksturę należy przemieszać. Po opadnięciu piany nawóz rozcieńczamy z wodą w stosunku 1 do 10 i tak przygotowanym płynem podlewamy nasze petunie. Gnojówka z pokrzywy przyda się także do uprawy warzyw, np. pomidorów i ogórków.

Petunia
Fot. Canva/BellPhotography423

Zobacz także: