Zapomnij o podlewaniu petunii drożdżami. Inny kuchenny produkt może być sto razy lepszy
Petunie to jedne z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych, które zdobią nasze balkony, tarasy i parapety. Do ich zalet, oprócz efektownego wyglądu, należy długi okres kwitnienia.
Stosując odpowiedni nawóz, możemy jeszcze bardziej wydłużyć czas pojawiania się dorodnych kwiatów na pędach petunii. Warto w tym celu wykorzystać kilka prostych składników z kuchni i ogrodu.
Polacy kochają petunie
Petunie to jedne z najczęściej spotykanych kwiatów uprawianych na zewnętrznych parapetach. Często zdobią także balkony i tarasy. Do najpopularniejszych odmian należą m.in. multiflora czy pendula, wyróżniamy też odmiany ogrodowe, czyli surfinie oraz supertunie, a więc petunie zwisające.
To właśnie w formie kaskad i zwieszających się pędów pokrytych dzwonkowatymi kwiatami petunie prezentują się najpiękniej. Aby obficie i długo kwitły - nawet do późnej jesieni - warto je wzmocnić i odżywić, podając naturalny nawóz, który użyźni podłoże.
Często stosowanym w tym celu środkiem są drożdże. Wystarczy rozpuścić jedno opakowanie w 10 l letniej wody i przygotowaną miksturą podlać rośliny. Dzisiaj jednak zaprezentujemy dwa inne przepisy na domowy nawóz do petunii.
Nawóz do zakwaszenia podłoża pod petunie
Zawsze kiedy planujemy podać roślinom nawóz, należy sprawdzić, jakie wymagania mają konkretne gatunki. Petunia preferuje glebę o lekko kwaśnym odczynie, nawet o pH wynoszącym 5,5. Jeśli więc chcemy, by pięknie kwitła, musimy zadbać o zakwaszenie podłoża.
W tym celu możemy zastosować prosty domowy środek - kwasek cytrynowy. Wystarczą tylko dwie łyżeczki kwasku (ok. 10 g, czyli połowa opakowania), które rozpuścimy w 10 l wody. Gotowym nawozem podlewamy petunie, które dzięki temu nie będą żółkły i urosną jak marzenie.
Nawozem z kwasku cytrynowego możemy też podlewać inne rośliny w ogrodzie, np. borówki. W celu zakwaszenia gleby możemy również zastosować inne produkty kuchenne, np. ocet oraz fusy z kawy.
Zastosuj ten nawóz, a petunia pięknie urośnie
Aby petunia pięknie się rozrastała i wypuszczała nowe pędy i kwiaty, warto odżywić glebę innym naturalnym nawozem. Roślina preferuje żyzne podłoże, dlatego doskonale sprawdzi się tu ekologiczna gnojówka z pokrzywy.
Kilogram młodych pędów z pokrzywy zalewamy 10 l wody i odstawiamy na kilkanaście dni do fermentacji. Co jakiś czas miksturę należy przemieszać. Po opadnięciu piany nawóz rozcieńczamy z wodą w stosunku 1 do 10 i tak przygotowanym płynem podlewamy nasze petunie. Gnojówka z pokrzywy przyda się także do uprawy warzyw, np. pomidorów i ogórków.
Zobacz także:
- Te młode liście mają w sobie niezrównaną moc. Korzystam i zbieram właśnie teraz
- Jak stworzyć piękny ogród na małej przestrzeni? Rozmowa z ekspertką
- Uważaj na tę roślinę. Pięknie kwitnie, lecz jest toksyczna