Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zastosuj ją w ogrodzie. Jest cenniejsza niż pokrzywa
Paulina Korzec
Paulina Korzec 14.05.2024 09:30

Zastosuj ją w ogrodzie. Jest cenniejsza niż pokrzywa

Gnojówka z żywokostu
Fot. YouTube/Naturalnie o ogrodach

O zaletach gnojówki z pokrzywy powiedziano już wiele. W naszych artykułach wielokrotnie wspominaliśmy o jej korzystnym wpływie na uprawę warzyw. Jak się jednak okazuje, pokrzywa to nie wszystko.

W drugiej fazie wzrostu roślin warto zastosować inny naturalny nawóz, równie skuteczny w stymulacji wzrostu, a dodatkowo pomocny w walce ze szkodnikami. Jak przygotować gnojówkę z żywokostu?

Żywokost jest rośliną leczniczą

Żywokost to cenna roślina lecznicza z rodziny ogórecznikowatych. Rośnie na terenach podmokłych, w okolicach zbiorników wodnych. Kwitnie późną wiosną, gdy wypuszcza zwieszające się, najczęściej fioletowe kwiatostany.

W medycynie żywokost wykorzystywany jest w procesie gojenia ran i łagodzenia bólu stawów, a to z racji wysokiej zawartości cennych dla zdrowia polifenoli i alantoiny. Z punktu widzenia ogrodników najcenniejszym składnikiem żywokostu jest natomiast potas.

W pierwszej fazie wzrostu roślina najbardziej potrzebuje azotu do rozwoju zielony części, dlatego na młode sadzonki stosujemy gnojówkę z pokrzywy. W procesie kwitnięcia i owocowania potrzebuje jednak więcej potasu i wtedy zastosujmy nawóz z żywokostu.

Żywokost
Fot. Canva/LianeM

Gnojówka i sok z żywokostu

Nawóz z żywokostu możemy przygotować na dwa sposoby. Pierwszy z nich, czyli gnojówkę, otrzymamy po zalaniu posiekanej rośliny 10 l wody. Podobnie jak w przypadku gnojówki z pokrzywy, roztwór odstawiamy na co najmniej 14 dni do fermentacji, co jakiś czas mieszając.

Drugi rodzaj odżywki z żywokostu to tzw. sok, który również przygotujemy z posiekanych liści rośliny. Układamy je na dnie naczynia, obciążamy np. cegłą lub kamieniem i czekamy kilka tygodni, aż sfermentują. Możemy przyspieszyć ten proces, dodając troszkę wody.

Zarówno gnojówkę, jak i “sok” z żywokostu należy przed użyciem rozcieńczyć i stosować w zależności od potrzeb. Jak to robić?

Jak stosować gnojówkę z żywokostu?

Jeśli chcemy wykorzystać żywokost jako oprysk na mszyce, gnojówkę z tej rośliny rozcieńczamy z wodą w stosunku 1 do 5. Rozpylamy na rośliny, gdy zauważymy szkodniki oraz profilaktycznie.

Jeśli natomiast żywokost ma posłużyć jako nawóz, to rozrabiamy go w proporcjach 1 do 10. Gdy tylko zauważymy pierwsze kwiatostany, możemy roztwór wykorzystać do podlewania roślin.

Gnojówka z żywokostu wzmacnia i wspomaga wzrost warzyw, w tym pomidorów, papryki, bakłażanów, a także kwiatów i krzewów kwitnących oraz drzewek owocowych.

podlewanie warzywnika.jpg
Fot. Canva/Anchey

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Naturalnie o ogrodach na YouTube.

Zobacz także: