DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zbieram w maju i robię gnojówkę. Leczy i chroni przed szkodnikami
Fot. Shutter/Oksana Vinopalova

Zbieram w maju i robię gnojówkę. Leczy i chroni przed szkodnikami

17 maja 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Rośnie na łąkach, polanach, w lasach. Może pojawić się także w naszym ogrodzie. W maju jest najlepszy moment na zbieranie rośliny, która wykazuje szereg prozdrowotnych właściwości. Działa również cuda w ogrodzie.

Jaskółcze ziele, bo o nim mowa jest wspaniałym lekarstwem na wszystkie choroby roślin, a dodatkowo użyźnia glebę i wzmacnia cały system korzeniowy. To właśnie z tego względu każdego roku przygotowuję gnojówkę. Gnojówka z glistnika nie ma sobie równych.

Glistnik ma szerokie zastosowanie

Maj jest najlepszą porą na zbieranie glistnika. Zbieram całe pędy, włącznie z kwiatami. Jaskółcze ziele ma wiele cennych właściwości i to dlatego wykorzystuję je w domu i swoim ogrodzie. Roślina wykazuje silne działanie grzybobójcze, bakteriobójcze i wirusobójcze.

Nadaje się między innymi do odkażania i leczenia trądziku, egzemy, czy grzybicy skóry. Napar możemy również pić. Wtedy poprawia trawienie, ułatwia zasypianie i zmniejsza bóle menstruacyjne.

Glistnik działa również doskonale w ogrodzie. Przede wszystkim dostarcza roślinom cennego azotu, a także użyźnia glebę. Wystarczy co 2 tygodnie podlać gnojówką krzewy ozdobne , warzywnik i kwiaty, by skutecznie ochronić je przed chorobami wywołanymi przez bakterie i grzyby.

Gnojówka z glistnika zapobiega inwazji bielika kapustnika, a kiedy ten się pojawi, to pomoże szybko go zwalczyć. Nawóz wzmacnia również rośliny i leczy je, gdy zostaną zainfekowane przez bakterie i grzyby.

glistnik.jpg
Fot. Canva/Olya Solodenko

Gnojówka z glistnika. Proporcje są kluczowe

Przygotowanie gnojówki z glistnika jest bardzo proste. Potrzebujesz jedynie dużej beczki lub pojemnika, deszczówki lub przefiltrowanej wody oraz oczywiście rośliny. Trzymaj się proporcji, na każde 10 l wody potrzebujesz 1 kg glistnika.

Alternatywą dla świeżych pnączy jest susz. W tym przypadku na 10 l wody dodaj 0,3 suszonych pędów. Roślinę umieść w pojemniku i zalej wodą do ⅓ jego wysokości. Beczka powinna stać w zacienionym miejscu i z dala od okien, ponieważ fermentowany nawóz, choć delikatniejszy od pokrzywy, nie pachnie zbyt przyjemnie.

Jak często mieszać gnojówkę z glistnika?

Roztwór mieszaj regularnie co 2 dni. Po około dwóch- czterech tygodniach, gdy przestanie on fermentować i na powierzchni nie będą pojawiać się już pęcherzyki powietrza, gnojówka jest gotowa. Pamiętaj, że przed podlaniem roślin należy ją rozcieńczyć 1:10 z wodą, również deszczówką lub filtrowaną.

Świeże i suszone pędy glistnika wrzuć do kompostownika. Przyspieszą one rozkład, a dodatkowo pomogą pozbyć się much. Zapach rośliny zwabia je, a substancje w niej zawarte eliminują szkodniki.

podlewanie warzywnika gnojówką z glistnika.jpg
Fot. Canva/cjp

Zobacz także:

Jak prawidłowo podlewać warzywa?
Tym radził nawozić ogórki śp. Grzegorz Majda. Plony są większe
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy