DomekIOgrodek.pl Kuchnia Zbierz je wiosną. Obniżą ciśnienie i zwalczą anemię
Fot. Shutter/wavebreakmedia

Zbierz je wiosną. Obniżą ciśnienie i zwalczą anemię

29 kwietnia 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Każdy ogrodnik wie, że pokrzywy nie warto się pozbywać. Chociaż faktycznie jest chwastem, to jednak ma wiele zastosowań, a także słynie ze swoich niezwykłych właściwości prozdrowotnych.

Wiosną w ogrodach pojawiają się młode pędy pokrzywy. To najlepszy czas na jej zerwanie i wykorzystanie do sporządzenia odżywczego naparu, który wzmocni nasz organizm. Jak to zrobić?

Nie wyrzucaj pokrzywy

Wraz z nadejściem wiosny w naszych ogródkach pojawiają się młode pędy roślin, w tym również pokrzywy. Warto ją zerwać w kwietniu lub maju, gdy ma już wykształcone liście, ale jeszcze nie zakwitła.

Młode pędy pokrzywy stanowią bogactwo składników odżywczych i mikroelementów , które możemy na różne sposoby wykorzystać w domu i w ogrodzie. Roślina zawiera witaminy (m.in. C, B i A), żelazo, magnez i inne składniki mineralne.

Z pewnością każdy doświadczony ogrodnik wie, jak skutecznie na uprawę warzyw działa gnojówka z pokrzywy , ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że odpowiednio przygotowana pokrzywa przysłuży się nie tylko roślinom.

Pokrzywa
Fot. Canva Pro/Olko1975

Odżywczy napar z pokrzywy

Chociaż wielu osobom działanie pokrzywy kojarzy się z poparzeniami, to okazuje się, że właściwie przetworzona wcale nie wykazuje negatywnego oddziaływania na nasz organizm. Wręcz przeciwnie, przygotowany na bazie pokrzywy napar wzmacnia i dodaje witalności.

Bogate w żelazo, witaminy i minerały młode pędy uzupełniają braki w diecie i odżywiają organizm , przeciwdziałając osłabieniu i zmęczeniu, a także zapobiegając anemii.

Pokrzywa wspomaga metabolizm, działa moczopędnie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu. Oprócz tego przyczynia się do obniżenia poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego . Ponadto po napar z pokrzywy powinni sięgnąć alergicy i osoby zmagające się z bólami stawów.

Pokrzywa dla urody

Spożywanie pokrzywy wpływa nie tylko na stan zdrowia i kondycję organizmu, ale także na wygląd skóry. Bogactwo witamin odżywi cerę, a także zregeneruje włosy i paznokcie.

W pokrzywie zawarte są również cenne przeciwutleniacze , dzięki którym skóra zyska wyraźnie młodszy, bardziej promienny wygląd. Antyoksydanty działają przy tym także przeciwnowotworowo.

Jak przygotować napar z pokrzywy?

Zebrane wiosną młode liście pokrzywy parzymy krótko, zalewając wrzątkiem na mniej więcej 30 sekund . Napój możemy również przygotować z suszonych liści – te parzymy nieco dłużej.

Przygotowany w ten sposób napar pijemy do dwóch razy na dzień, najlepiej rankiem, przed jedzeniem. Warto przy tym zaznaczyć, że oprócz naparu z pokrzywy przygotujemy również pożywną zupę lub koktajl z dodatkiem ulubionych warzyw i owoców.

Napar z pokrzywy
Fot. Canva Pro/jirkaejc

Zobacz także:

Wiosną posadź w ogrodzie. Roślina kwitnie 120 dni w roku
Pojawiły się w lasach wcześniej, niż zwykle. Grzybiarze nie dowierzają
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy