DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zrób, gdy bakłażan ma 6 liści. Obrodzi jak nigdy
Fot. Shutter/Tatevosian Yana

Zrób, gdy bakłażan ma 6 liści. Obrodzi jak nigdy

28 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

W naszych ogrodach na dobre rozgościły się pomidory i ogórki, chętnie uprawiamy także papryki i cukinie. Coraz częściej zestaw ten poszerza się o inne, niezwykle smaczne warzywo ciepłolubne, jakim jest bakłażan.

Zdrowe i pyszne, bakłażany pasują do wielu dań, zwłaszcza tych śródziemnomorskich. Warzywa z własnej uprawy będą jeszcze smaczniejsze, bardziej dorodne i jędrne, o ile będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Poznajmy je.

Uprawa bakłażanów w ogrodzie

Bakłażan należy do roślin psiankowatych i podobnie jak inni przedstawiciele tej rodziny, do której należą też pomidory i papryka, jest warzywem ciepłolubnym . Wysokie wymagania klimatyczne to główna trudność w uprawie bakłażana, której jednak można łatwo zaradzić.

Optymalne warunki termiczne dla bakłażana, który dobrze czuje się w temperaturze przekraczającej 20 stopni Celsjusza, osiągniemy w uprawie pod osłonami - w szklarni lub w tunelu . Również w gruncie może się to udać, jeśli będziemy przestrzegali kilku zasad .

Stanowisko dla tych warzyw powinno być słoneczne, ciepłe i osłonięte od wiatru. Dobrym pomysłem jest wysadzenie bakłażanów do grządek podwyższonych lub większych donic, gdzie gleba szybciej się nagrzewa. Warzywa nie powinny trafić do gruntu przed ostatnią dekadą maja - wcześniej grożą im przymrozki, które powodują zahamowanie wzrostu sadzonek.

Jak pielęgnować bakłażany?

Kiedy bakłażany trafią już do gruntu na swoje stanowisko, warto zapewnić im podporę, do której przymocujemy pędy rośliny , by zapewnić jej stabilne oparcie.

Bakłażanom trzeba zapewnić umiarkowanie wilgotną glebę, regularnie podlewając je odstaną wodą i ściółkując podłoże , dzięki czemu zatrzymamy wilgoć w ziemi.

Raz na 14 dni bakłażanom warto dostarczyć niezbędne składniki odżywcze. Preferują one żyzną glebę i intensywnie rosną, więc ich dokarmianie jest niezbędne . Na początkowym etapie wzrostu podajemy nawozy azotowe, np. gnojówkę z pokrzyw, natomiast później trzeba roślinom dostarczyć potas i fosfor do obfitego kwitnięcia i owocowania.

Cięcie i ogławianie bakłażanów na lepsze plony

W uprawie bakłażanów ważne są dwa zabiegi pielęgnacyjne, czyli przycinanie i ogławianie. Pierwszą czynność wykonujemy w momencie, gdy warzywo zdąży wykształcić 6 liści. Wtedy ścinamy stożek wzrostu znajdujący się powyżej piątego liścia. Dzięki temu roślina uzyska bardziej rozkrzewiony pokrój i wypuści nowe pędy boczne, które będą kwitły i owocowały.

Nie wszystkie zawiązki kwiatów i owoców powinny pozostać na miejscu. Część z nich usuwamy, by na jednej roślinie rozwijało się nie więcej niż 6 bakłażanów, a na jednej gałązce znajdował się maksymalnie jeden owoc . Dzięki temu zabiegowi bakłażany urosną bardziej okazałe i dorodne.

W tym samym celu wykonujemy również ogławianie. Polega ono na pozbyciu się stożków wzrostu także w przypadku pędów bocznych. Usuwamy je, pozostawiając nad zawiązkami po jednej parze liści.

Oprócz tego na bieżąco pozbywamy się pędów nieowocujących, zainfekowanych oraz nadmiarowych zawiązek . Dzięki temu pozostałe owoce urosną duże i dojrzałe.

Zobacz także:

Rozpuść drożdże w mleku. Natychmiast usuniesz poważny problem
Możesz dostać od państwa pomoc w wymianie dachu. Polaków wspomaga ten program
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy