DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Zrób zaraz po zbiorach. W przyszłym roku czereśni będzie jeszcze więcej
Fot. Canva/Adriana Duduleanu/ EyeEm

Zrób zaraz po zbiorach. W przyszłym roku czereśni będzie jeszcze więcej

26 czerwca 2024
Autor tekstu: Paulina Korzec

Drzewka owocowe to obok kwiatów i warzyw najchętniej uprawiane w naszych ogrodach rośliny. Dają cień, osłaniając działkę przed nadmiarem światła słonecznego, a przede wszystkim rodzą pyszne, świeże owoce.

Do jednych z najpopularniejszych drzewek owocowych w naszych ogrodach należą czereśnie. Te słodkie, czerwone kuleczki są jednymi z najbardziej lubianych polskich, letnich owoców. Oto co zrobić, aby z roku na rok było ich na drzewie coraz więcej.

Jak pielęgnować drzewka owocowe?

Uprawiając drzewa owocowe - podobnie jak warzywa i wszystkie inne rośliny jadalne - zależy nam na obfitym plonowaniu. Nawet jeśli na gałęziach pojawiają się owoce , nie znaczy to że za rok sytuacja się powtórzy. Możemy jednak o to zadbać kilkoma prostymi sposobami.

Sekretem udanej uprawy drzewek owocowych jest ich regularne przycinanie. Formowanie korony to nie tylko kwestia wizualna. Od tego zabiegu zależy bowiem tempo wzrostu i jakość owocowania drzewek.

Podobnie jak w przypadku innych drzewek i krzewów, przycinanie w przypadku czereśni działa stymulująco na rozrost gałęzi i pobudza roślinę do zawiązywania nowych owoców.

Nie przegap terminu przycinania czereśni

Dla zdrowego rozwoju drzewek owocowych ważny jest zarówno sposób, jak i termin ich przycinania. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ drzewka przycięte o złej porze mogą poważnie zachorować. W rany po cięciu może wdać się w infekcja, niekiedy dochodzi do rozwoju raka bakteryjnego lub zgorzeli kory.

Aby do tego nie dopuścić, należy przeprowadzić cięcie w suche, ciepłe dni lipca lub sierpnia , gdy drzewka skończyły już owocować i zdążyliśmy zebrać wszystkie czereśnie . Duża ilość słońca sprawi, że ślady po cięciu będą się lepiej “goiły”.

Drzewka owocowe przycinamy nie tylko po zbiorach , ale także w okresie wczesnowiosennym, przed rozpoczęciem wegetacji. Drzewka możemy przycinać zanim zdążą zawiązać kwiatostany. Rośliny w stanie uśpienia lepiej zniosą nawet bardziej radykalne cięcie.

Cięcie formujące jest ważne zwłaszcza w przypadku młodych drzewek, którym możemy w ten sposób nadać kształt i kierunek rozwoju. Nie należy jednak zaniedbywać przycinania w przypadku starszych okazów, którym w ten sposób zapewnimy lepszy dostęp do światła i powietrza.

Jak przycinać drzewka czereśniowe?

Formując młode drzewka, możemy odpowiednio ukształtować koronę, nadając jej np. formę wrzeciona, ograniczając rozrost gałęzi bocznych. Inna metoda to cięcie na tzw. krzak hiszpański, gdzie dąży się do uzyskania kilku silnych konarów. Aby uzyskać taki efekt, należy przyciąć młode, jeszcze nierozgałęzione drzewko na wysokości ok. 1 metra, a po rozgałęzieniu przyciąć główny pęd o ½ długości, a pozostałe o ⅓.

Bez względu na wiek drzewka, zawsze regularnie należy usuwać gałęzie martwe, uszkodzone i chore. Lepiej także pozbyć się gałęzi krzyżujących się i rosnących do środka, a także pod ostrym kątem, bo grozi im złamanie.

Jeśli chodzi o samą technikę cięcia, to nie tniemy za blisko pnia, by drzewo nie ucierpiało, ale staramy się też nie zostawiać zbyt dużego fragmentu gałęzi. Warto stosować cięcie skośne, nie zostawiając płaskich ran, na których mogłaby się gromadzić woda , ponieważ grozi to rozwojem infekcji. Miejsca po cięciu warto dodatkowo zabezpieczyć specjalnymi środkami działającymi przeciwgrzybiczo.

Tak przycinaj starsze czereśnie

U starszych drzewek pędy przeznaczone do cięcia, w tym pionowe i zbyt nisko umiejscowione przyrosty oraz grubsze, krzyżujące się i uszkodzone gałęzie wycinamy w całości. W każdym sezonie ⅔ masy gałęzi powinno pozostać nietknięte, resztę należy przyciąć, doświetlając drzewka.

W przypadku starszych drzewek warto także zastosować cięcie odmładzające. Polega ono na usunięciu grubych, starych i zacieniających koronę gałęzi , z których wyrosną młode pędy. Pozbywamy się także pionowych, nieowocujących przyrostów.

Pamiętajmy, by po każdym takim zabiegu pielęgnacyjnym ułatwić roślinie regenerację, dostarczając czereśniom wodę i nawóz.

Zobacz także:

Trwa akcja wymiany liczników prądu. Monterzy chodzą po domach
Kluczowe zabiegi przed zbiorami cebuli. Urośnie ogromna
Obserwuj nas w
autor
Paulina Korzec

Archeolog z zamiłowaniem do słowa pisanego. Jeśli akurat nie piszę, to gotuję lub spaceruję, najchętniej po górskich szlakach. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy