Podlej nią pomidory, ogórki, buraki. Zbiory będą ogromne
Gnojówka z pokrzywy staje się coraz bardziej popularnym nawozem do roślin. Nic w tym dziwnego. Jej prozdrowotne właściwości doceniają zarówno profesjonalni, jak i amatorscy ogrodnicy.
Jest ona łatwa w przygotowaniu, a doskonale nadaje się do pielęgnacji między innymi pomidorów, ogórków, czy buraków. Dzięki jej wykorzystaniu zbiory będą dosłownie ogromne.
Jak przygotować gnojówkę z pokrzyw?
Do przygotowania gnojówki z pokrzyw będziemy potrzebować jedynie 1 kg pokrzyw i 10 litrów wody. Spokojnie możemy wykorzystać do tego deszczówkę.
Zaleca się posiekać pokrzywy na mniejsze kawałki, aby ta szybciej oddała składniki odżywcze. Mieszankę przykrywamy gazą (co zabezpieczy preparat, przed wpadającymi do niego owadami) i odstawiamy ją w ciepłe miejsce na 2 tygodnie.
Ważne jest to, aby codziennie przemieszać gnojówkę z pokrzywy. Po 2 tygodniach gotowa gnojówka powinna charakteryzować się ostrym zapachem i zawartością bąbelków i piany powstałych w wyniki fermentacji.
Do jakich roślin można wykorzystać gnojówkę z pokrzywy?
Gnojówka z pokrzywy doskonale nada się jako odżywka do: pomidorów, ogórków, truskawek, cukinii, dyni, a nawet róż. Pamiętajcie jednak, że gnojówka z pokrzyw nie może stać zbyt długo.
Polecamy stworzyć ją częściej, a w mniejszych porcjach. Idealnie byłoby zużyć cały preparat w przeciągu kilku dni od zakończenia procesu fermentacji.
Jak podlewać rośliny gnojówką z pokrzywy?
Sposób stosowania gnojówki z pokrzywy w ogrodzie zależy od waszych indywidualnych preferencji. Przykładowo na buraki stosuje się roztwór 1:10, który stosuje się nie częściej niż raz na 2 tygodnie.
Jeśli jednak wasze rośliny potrzebują dodatkowego nawożenia, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zwiększyć częstotliwość podlewania. Pamiętajcie jednak, że nadgorliwość nie jest tutaj wskazana.
Przenawożenie roślin jest równie niebezpieczne, co brak nawozu, a nawet może prowadzić do gorszego wzrostu, czy wręcz zniszczenia waszych upraw. Zachowajcie więc rozwagę i lepiej podlejcie rośliny dwa razy za mało gnojówką z pokrzywy niż raz za dużo.
ZOBACZ TAKŻE:
- Największe błędy w uprawie ogórków. To dlatego są gorzkie
- Znalazła to w pomidorach z Biedronki. Nagłośniła sprawę
- Pająki nie przejdą przez tę barierę. Twój dom będzie od nich wolny