Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Błąd w uprawie ogórków i pomidorów. Wielu popełniło go w tym sezonie
Paulina Korzec
Paulina Korzec 13.06.2024 13:22

Błąd w uprawie ogórków i pomidorów. Wielu popełniło go w tym sezonie

Szklarnia
domekiogródek.pl/ Paulina Korzec

Ogórki i pomidory to bez wątpienia najpopularniejsze warzywa uprawiane w przydomowych ogrodach. Polacy kochają je za niezwykły smak i aromat oraz uniwersalny charakter, a także za stosunkowo łatwą uprawę. Może się ona jednak nie udać, jeśli popełnimy jeden błąd.

Wydaje się, że pomidory i ogórki są pod wieloma względami podobne, jednak to przekonanie może doprowadzić do kiepskich plonów. Sprawdź, czy nie popełniasz dużego błędu w uprawie tych warzyw.

Pomidory i ogórki - jak je uprawiać?

Ogórki i pomidory nadają się do sałatek, przetworów, zup i wielu innych potraw. Cenimy je za szeroki wachlarz zastosowań w kuchni i chętnie uprawiamy te warzywa samodzielnie. Jeśli jednak zależy nam na obfitych zbiorach, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Przede wszystkim należy pamiętać, że pomidory wysiewamy włącznie na rozsadę. Ogórki można natomiast siać bezpośrednio do gruntu, przy czym najlepiej zrobić to w drugiej połowie maja. Z nasion ogórków również przygotujemy rozsadę. Zarówno sadzonki pomidorów, jak i ogórków powinny trafić do gruntu po 15 maja.

Ważną cechą, która łączy ogórki i pomidory, jest fakt, że są one ciepłolubne. Do wzrostu potrzebują zbliżonej temperatury, mieszczącej się w granicach od 20 do 25 stopni Celsjusza. Z tego powodu warzywa te często sadzimy razem, czy to w szklarni, czy na grządce. Jest to jednak powszechnie popełniany błąd. Dlaczego?

Uprawiasz ogórki i pomidory? Na to lepiej uważaj

Jest jeszcze jedna cecha, która łączy ogórki i pomidory. Rośliny te są podatne na występowanie chorób, zwłaszcza grzybowych. Zdarza się, że atakuje je mączniak, alternarioza zwana suchą plamistością liści czy też antraknoza znana również jako zgorzel. 

Grzyby i inne patogeny chorobotwórcze mogą szybko rozprzestrzenić się na sąsiadujące ze sobą rośliny. W ten sposób możemy doprowadzić do klęski całej uprawy. Na tym jednak nie koniec powodów, dla których uprawa współrzędna pomidorów i ogórków nie jest zalecana.

Różne potrzeby pomidorów i ogórków

Chociaż jak wspomnieliśmy wcześniej, pomidory i ogórki są pod wieloma względami podobne - łączy je m.in. ciepłolubność - to różnią się zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze. Przede wszystkim potrzebują różnych ilości wody.

Podczas gdy pomidorów nie należy podlewać zbyt często, ogórki wymagają stale wilgotnego podłoża. Nie powinno się więc tych warzyw sadzić w jednej grządce obok siebie. Pewnym rozwiązaniem jest natomiast posadzenie ogórków i pomidorów w osobnych donicach w szklarni.

Jeśli jednak rośliny sadzimy do grządek w ogrodzie, warto zapewnić im lepsze sąsiedztwo. Ogórki doskonale będą rosły w otoczeniu fasoli i grochu, które wzbogacą glebę w azot. Oprócz tego w pobliżu możemy posadzić czosnek, koper i pietruszkę. Z kolei w sąsiedztwie pomidorów mogą znaleźć się seler, bazylia oraz sałata.

Zobacz także: