Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Połącz z wodą i podlej ogórki. Ochronisz je przed upałami
Paulina Korzec
Paulina Korzec 12.06.2024 00:26

Połącz z wodą i podlej ogórki. Ochronisz je przed upałami

Ogórki
Fot. YouTube/Cucumber Shop

Wysokie temperatury sprzyjają uprawie warzyw ciepłolubnych, do których należą uwielbiane przez Polaków ogórki. Wystarczy trochę słońca i wody, by w sezonie zebrać wysokie plony. Ale uwaga! Zbyt dużo ciepła może zaszkodzić roślinom.

Chociaż ogórki lubią “wygrzewać” się na słońcu, to przedłużające się upały stanowią dla nich spore zagrożenie. Można temu jednak łatwo zaradzić, stosując domową odżywkę do ogórków, która uchroni je przed szkodliwym wpływem zbyt wysokich temperatur.

Uprawiasz ogórki? Uważaj na upał

Ogórki zdecydowanie należą do roślin ciepłolubnych. Źle rosną w cieniu, ale z drugiej strony zbyt silne promieniowanie słoneczne może powodować oparzenia liści, dlatego najlepiej służy im rozproszone światło. Co jednak w sytuacji, gdy mamy do czynienia z upałami?

Ogórkom potrzebne jest także wilgotne podłoże, a przedłużające się upały mogą doprowadzić do wysuszenia gleby. Druga sprawa to wysokie zapotrzebowanie ogórków na składniki pokarmowe. Roślina traci dużo energii na walkę ze skutkami oddziaływania wysokich temperatur, więc szczególnie w tym okresie trzeba jej dostarczyć substancji odżywczych.

Regularne podlewanie i zwykłe nawożenie to za mało. Warto wypróbować domową odżywkę wzmacniającą, dzięki której liście ogórka pozostaną zielone, a owoce - jędrne i zdrowe. Potrzebne będą woda, piwo i… cola.

Nawóz
Fot. Canva/@brand110333533

Tym wzmocnisz ogórki podczas upałów

Piwo to sekretny składnik wielu preparatów stosowanych przez doświadczonych ogrodników. Sekret tego napoju tkwi w drożdżach, które zawierają cenne witaminy i minerały stanowiące pożywkę dla roślin. Oprócz tego drożdże przeciwdziałają rozwojowi chorób grzybowych, które zagrażają ogórkom podczas upałów.

Jakimi właściwościami może się natomiast pochwalić cola? Z punktu widzenia uprawy ogórków kluczowa jest zawartość w tym napoju kwasu fosforowego, który stanowi ważny składnik ochronny roślin wykorzystywany również w gotowych preparatach.

Przepis na odżywkę do ogórków

Aby przygotować domowy nawóz wzmacniający do ogórków, należy otworzyć dwie butelki lub puszki piwa i litrową butelkę coli. Napoje przed aplikacją muszą być wygazowane, dlatego koniecznie trzeba je otworzyć wcześniej.

Litr piwa i litr coli po wygazowaniu mieszamy z 10 l wody. Gotową miksturą w temperaturze pokojowej podlewany ogórki w odstępach tygodniowych, przeprowadzając zabieg rano lub wieczorem. Dzięki temu warzywa otrzymają niezbędne składniki odżywcze, by przetrwać wysokie temperatury.

Nawóz
Fot. Canva/@brand110333533

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału Cucumber Shop na YouTube.

Zobacz także: