Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Liście cukinii żółkną z kilku powodów. Uratuj swoje uprawy
Kamil Świętek
Kamil Świętek 21.06.2024 11:35

Liście cukinii żółkną z kilku powodów. Uratuj swoje uprawy

Żółte liście cukinii
Fot. YouTube/Freedom Forest Life - Off Grid

Cukinia to bardzo popularne warzywo, z którym z pewnością nie raz mieliście do czynienia. Co ciekawe, jest ono stosunkowo łatwe w pielęgnacji i informuje ogrodnika o wszelkich problemach zdrowotnych.

Waszą uwagę powinny w szczególności zwrócić żółte liście cukinii. Jeśli przybierają one wspomniany kolor, natychmiast reagujcie. Dzięki temu uratujecie swoje uprawy.

Co oznaczają żółte liście cukinii?

Żółte liście cukinii mogą wskazywać na szereg problemów zdrowotnych cukinii. Zjawisko to występuje naturalnie i wskazuje na starzenie się rośliny. Tym akurat nie musicie się przejmować.

Bywa jednak tak, że żółte liście cukinii oznaczają brak składników odżywczych, nadmierne lub zbyt skromne podlewanie, a także ataki insektów i chorób.

Oczywiście pierwszym krokiem przy identyfikacji problemu jest wykluczenie wszelkich zaniedbań pielęgnacyjnych. Zdecydowanie od tego właśnie polecamy zacząć poszukiwania źródła problemu.

Żółte liście cukinii 2.jpg
Fot. Canva/chapin31, Getty Images

Jak uratować cukinie?

Jeśli wiecie już, że nie popełniliście błędów pielęgnacyjnych i domyślacie się, że Wasza cukinia mogła paść ofiarą chorób albo insektów, natychmiast reagujcie.

Niezależnie, czy zastosujecie domowe sposoby na choroby cukinii, czy też specjalistyczne preparaty, odpowiednie działanie może uratować Wasze uprawy.

Przytnij cukinię i zapomnij o żółtych liściach

Interesującą praktyką (zwłaszcza w przypadku chorób i ataku insektów), jest ograniczenie rozprzestrzeniania się zarazy. Dlatego też warto pozbyć się żółtych liści cukinii, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zaraza nie rozprzestrzeni się na kolejne krzaczki.

Przycinanie żółtych liści cukinii jest bardzo proste. Wystarczą nam do tego ostre nożyce lub sekator. Warto przyciąć uszkodzone łodygi pod kątem, w taki sposób, aby nie dostawała się do nich woda.

Drodzy Czytelnicy, jak widzicie, jeśli odpowiednio zareagujecie na żółte liście cukinii, jesteście w stanie prostymi metodami ocalić Wasze uprawy. Mamy nadzieję, że w przypadku, gdyby problem ten pojawił się na Waszej działce, będziecie wiedzieli jak zareagować, a za kilka tygodni pochwalicie się pięknymi, dorodnymi plonami, takimi jak na poniższej fotografii.

Żółte liście cukinii 3.jpg
Fot. Canva/ValentynVolkov, Getty Images

ZOBACZ TAKŻE:

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału "Freedom Forest Life - Off Grid" na YouTubie