Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak wykorzystać folię aluminiową w ogrodzie?
Paulina Korzec
Paulina Korzec 09.07.2024 12:29

Jak wykorzystać folię aluminiową w ogrodzie?

Folia aluminiowa
Fot. YouTube/The Graft Man

Folia aluminiowa to niezastąpiony produkt do gotowania i pieczenia. Jak się jednak okazuje, warto ją wykorzystać nie tylko w kuchni. Będzie także niezwykle przydatna w ogrodzie.

Patent ten przyda się zwłaszcza teraz, gdy warzywa i owoce obficie plonują, a my chcemy zapewnić sobie pokaźne zbiory. Poznajcie rewolucyjne zastosowanie folii aluminiowej, które rozwiąże poważny problem w ogrodzie, jakim jest żerowanie szkodników.

Niecodzienne sposoby na szkodniki w ogrodach

Zwalczanie szkodników i ochrona plonów to coś, z czym mierzy się każdy ogrodnik. Zawsze bowiem nasze warzywa i owoce są narażone na ataki, czy to ze strony żarłocznych owadów, uciążliwych gryzoni, czy wszędobylskich ptaków.

W walce z nieproszonymi gośćmi w ogrodzie stosuje się różne, niekiedy dość nietypowe metody. Nieraz zastanawiamy się, do czego służą niecodzienne konstrukcje w ogrodach, takie jak zawieszone na tyczkach puszki, plastikowe butelki, dzwoneczki, a nawet płyty CD.

Wszystkie te nietypowe dla przestrzeni ogrodowej przedmioty mają jeden cel, jakim jest odstraszenie z posesji zwierząt, w tym również ptaków, które czynią poważne szkody w uprawach.

Drzewo
Fot. Canva/majorosl

Ptaki plądrują ogrody

Ptaków w ogrodzie nie można jednoznacznie określić mianem szkodników. Pełnią one niezwykle istotną rolę w ekosystemie, regulując populację owadów żerujących na naszych uprawach. Żywią się m.in. pędrakami i ślimakami. Niestety, same także gustują w plonach z naszego ogrodu.

Do uciążliwych latających gości w naszych ogrodach należą przede wszystkim szpaki, które gustują w czereśniach i innych owocach. Nie tylko drzewka owocowe padają jednak ofiarą ptaków, ale także inne rośliny: krzewy, a nawet warzywa.

Ptaki, np. gołębie i gawrony, w ogrodzie czynią więcej szkód. Nie tylko żerują na uprawach, ale też zanieczyszczają otoczenie. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy szukają skutecznych sposobów odstraszania ptaków z posesji. Tu przyda się zwykła folia aluminiowa.

Jak odstraszyć ptaki z ogrodu?

Aby przygotować odstraszacz na ptaki z folii aluminiowej, wystarczy poprzecinać ją na paski i owinąć nimi gałęzie drzew i krzewów oraz zamocować na tyczkach umieszczonych na grządkach.

Folia zadziała w dwojaki sposób. Po pierwsze wyemituje refleksy świetlne, podobnie jak płyty CD, a po drugie będzie szeleścić, a tego typu dźwięków ptaki wyjątkowo nie lubią. To tańsze rozwiązanie niż odstraszacze ultradźwiękowe. Na tym jednak nie koniec zastosowań folii aluminiowej w ogrodzie.

Inne zastosowania folii aluminiowej w ogrodzie

Folię aluminiową warto wykorzystać także do odstraszania innych zwierząt, takich jak jelenie i sarny, które lubią żerować w ogrodach położonych w pobliżu pól i lasów. Wystarczy owinąć folią pieńki drzew i krzaczków, by pozbyć się problemu.

Oprócz tego folią możemy także okrywać rośliny, zwłaszcza młode sadzonki, chroniąc je w ten sposób przed skutkami działania niskich temperatur. Jak więc się okazuje, folia aluminiowa jest niezastąpiona nie tylko w kuchni, ale tez w ogrodzie.

Drzewo
Fot. Canva/SurkovDimitri

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału The Graft Man na YouTube.

Zobacz także: