Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Czy bób jest zdrowy? Wierzono, że wywołuje koszmary
Kamil Świętek
Kamil Świętek 17.06.2024 15:26

Czy bób jest zdrowy? Wierzono, że wywołuje koszmary

Bób
Canva/AtWaG, Getty Images Signature

Dawniej uważane za pokarm umarłych. Wierzono też, że spożywanie tych strączków wywołuje koszmary. Nic więc dziwnego, że wokół warzywa urosło wiele mitów i legend. Czy jednak faktycznie spożycie strączków ma magiczną moc?

Bób, bo o nim mowa, to sezonowe warzywo strączkowe, znane ludziom już od starożytności. Chociaż obecnie stanowi ono wspaniały dodatek do dań.  Trzeba jednak przyznać, że coś z tej magii zostało do dzisiaj – na przykład jego cena.

Magiczna historia bobu

Aby zrozumieć magiczną historię bobu, musimy cofnąć się do czasów starożytnych. Historycy uważają, że bób to jedno z warzyw, które człowiek zaczął uprawiać najwcześniej. Co ciekawe, przypisywano mu właściwości magiczne.

– Czarne plamki na kwiatach bobu były powodem, dla których w dawnych kulturach roślinę tę wiązano ze śmiercią. Uważano ją za pokarm umarłych. Wierzono, że jest im potrzebny w czasie wędrówki ich dusz, być może dlatego kapłani egipscy nie jadali bobu, nie patrzyli na niego, a nawet starali się nie używać jego nazwy – podaje opracowanie naukowe Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Czy jednak faktycznie jest jakikolwiek logiczny powód, aby bać się bobu? Jeśli nie przeszkadza wam jego cena, wynosząca niemalże 26 zł/kg, to zdecydowanie nie.

Bób 2.jpg
Fot. Canva/KPS, Getty Images

Prozdrowotne właściwości bobu

Jak wspomnieliśmy, bób to prawdziwa bomba witaminowa. Zawiera on: błonnik, żelazo, miedź i magnez, witaminę K oraz witaminy z grupy B. Wystarczy dosłownie garść bobu, aby pokryć nasze dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy.

Co więcej, badania naukowe obrazują, że warzywo to może korzystnie wpływać na układ nerwowy, chronić nas przed chorobami serca i układu krążenia, a nawet zmniejszać ryzyko nowotworu jelit, poprawiając ich perystaltykę.

Jak spożywać bób?

Z trudnych do wyjaśnienia przyczyn wiele osób sądzi, że bób można jeść jedynie bez skórki. To duży błąd. Dietetycy twierdzą, że zwłaszcza młody bób warto spożywać w całości, gdyż to właśnie w łupinie zawarte jest bogactwo błonnika.

Pamiętajcie tylko, aby przed spożyciem odpowiednio go przygotować. Bób należy przed gotowanie zalać zimną wodą (jej ilość powinna być 2 razy większa od bobu), do której dodamy łyżeczkę cukru i szczyptę soli. Tak przygotowany bób należy gotować przez 20 minut, aż skórka zmięknie i stanie się pomarszczona. Smacznego!

Bób 3.jpg
Fot. Canva/Juan Moyano

ZOBACZ TAKŻE: