Ekstremalne upały, zagrożenie pożarowe i wielkie susze. Przed nami lato grozy
Każdego z nas cieszy perspektywa słonecznego i ciepłego lata. Ale skrajne temperatury i związane z tym zagrożenia już niekoniecznie budzą pozytywne skojarzenia, a właśnie z tym już niebawem będziemy musieli się zmierzyć.
Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie mają wątpliwości. Tegoroczne lato może być bardzo gorące. Co nas czeka w najbliższych miesiącach?
Susza, a póżniej upały
Maj przywitał nas wysoką temperaturą, ale tuż po słonecznej majówce powróciły przymrozki. Teraz wszystko wskazuje na to, że możemy na dobre pożegnać się z zimowymi ubraniami i przestawić się na typowo letnią garderobę.
Ostatnie dni upłynęły pod znakiem rosnących temperatur i braku opadów. Chociaż wielu z nas cieszy bezchmurne niebo, to taka pogoda oznacza suszę, a z tym wiążą się liczne zagrożenia. Na alarm biją zwłaszcza leśnicy, którzy ostrzegają o rosnącym zagrożeniu pożarowym .
Teraz dowiadujemy się o kolejnych wzrostach temperatur. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ujawnił eksperymentalną, długoterminową prognozę pogody na lato , które zapowiada się wyjątkowo upalnie.
Jaka będzie pogoda w lato?
Z danych opublikowanych na stronie imgw.pl wynika, że tegoroczne miesiące letnie - czerwiec, lipiec i sierpień - upłyną pod znakiem temperatur przewyższających normy wieloletnie z lat 1991-2020. To jednak nie koniec. Już w najbliższym miesiącu doświadczymy ekstremalnych upałów.
W czerwcu niewykluczone, że na zachodzie kraju pojawią się upały do 36 stopni Celsjusza, a w kolejnych miesiącach termometry wskażą podobne wartości - powiedział w rozmowie z agencją PAP.PL Grzegorz Walijewski, rzecznik IMGW.
Tak wysokie temperatury nie mają być przy tym pojedynczymi incydentami, a mogą utrzymywać się dłużej niż przez kilka dni. Nadchodzące fale upałów przyniosą ze sobą także tropikalne noce , podczas których słupki rtęci będą pokazywały nie mniej niż 20 stopni Celsjusza.
Uważaj na upały
Chociaż powyższe informacje ucieszą urlopowiczów planujących spędzić tegoroczne wakacje w kraju, to warto mieć się na baczności. Fale gorąca stanowią poważne zagrożenie dla środowiska oraz dla naszego zdrowia, a nawet życia.
Co więcej, upalnej pogodzie mogą towarzyszyć gwałtowne zjawiska, takie jak burze, ulewy, a nawet trąby powietrzne. Na to również trzeba bardzo uważać.
Klimatolodzy, którzy analizują pogodę na całym świecie podkreślają, że rok 2024 będzie najcieplejszym rokiem od momentów pomiarów meteorologicznych. - Podsumował w rozmowie z PAP.PL rzecznik IMGW.
Zobacz także:
- Przeprowadziłam metamorfozę swojej rabaty kwiatowej. Oto mój sekret
- Miliony Polaków może dostać ogromną karę. Zobacz, czy się zaliczasz
- KONKURS! Wygraj książkę o zakładaniu i pielęgnacji ogrodu na balkonie