DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Jak przycinać wieloletnią lawendę? Kluczowy jest nie tylko termin, ale i faza księżyca
Canva/sergijmostovyi, canva/Kevin Bidvell z Pexels

Jak przycinać wieloletnią lawendę? Kluczowy jest nie tylko termin, ale i faza księżyca

24 września 2023

Koniec września to ostatni dzwonek, by przyciąć lawendę. Jednak, by dać szansę wieloletniej krzewince na rozrośnięcie się i piękne kwitnienie w przyszłym sezonie, należy to zrobić prawidłowo.

Okazuje się, że dla wymagającej lawendy wszystko ma znaczenie. Zarówno narzędzia jakich użyjemy, a także to, kiedy to zrobimy. Okres po 15 września to za mało, trzeba się jeszcze dokładnie przyjrzeć księżycowi.

Jak prawidłowo przycinać lawendę?

Wielu ogrodników jest przekonanych, że lawendy w przeciwieństwie do wielu roślin w naszym ogrodzie, nie powinniśmy przycinać po zimie . Wczesną wiosną rośliny te są osłabione i źle regenerują się po przycięciu.

Niektórzy jednak twierdzą, że można wiosenne cięcie stosować zamiennie z tym jesiennym. Podczas cięcia wiosennego lawendę przycinamy od jednej do dwóch trzecich długości pędów i zawsze zostawiamy trochę zielonych liści na łodygach.

Pierwszy (lub kolejny) zabieg przycinania lawendy najlepiej jest przeprowadzić po pierwszym kwitnieniu lawendy, czyli w okresie lipca i sierpnia. Przy przycinaniu lawendy zawsze trzeba zwrócić uwagę na pogodę. Powinien to być dzień suchy i słoneczny. Podobna zasada obowiązuje podczas cięcia jesiennego.

Projekt bez nazwy (22).jpg
Canva/BrankoBG, Getty Images

Kiedy przycinać lawendę? Zwróć uwagę na fazę księżyca

Cięcie lawendy jesienią jest szczególnie ważne, bo przygotowuje roślinę na zimę. To cięcie także należy wykonywać w słoneczny i suchy dzień.

Oprócz pogody znaczenie ma także faza księżyca. Lawendę najlepiej jest przyciąć w okresie po pełni do nowiu. Wtedy soki rośliny wędrują z części nadziemnych do podziemnych, a roślina lepiej i szybciej się regeneruje.

Jak zadbać o lawendę przed zimą?

Lawenda, która przede wszystkim kojarzy się z urokliwymi polami w Prowansji, w naszym klimacie powinna być zimą otoczona szczególną opieką. Przycięta jesienią lawenda lepiej zniesie mrozy. To ważne, bo w basenie Morza Śródziemnego, gdzie rośnie roślina, zimy są o wiele łagodniejsze.

Zabezpiecz więc lawendę, obsypując roślinę tuż przy ziemi kopcem z gleby i torfu Możesz także wykorzystać korę drzew, a wierzch ziemi okryć liśćmi. Warto również okryć roślinę agrowłókniną lub jutą.

Jak prawidłowo przyciąć lawendę, by przetrwała zimę. Oto, na co jeszcze warto zwrócić uwagę.

lawenda.jpg
canva/sergyimostovyi

Zobacz także:

Nic nie działa na storczyki tak, jak ta przyprawa. Wsyp do doniczki, a obsypie się kwiatami
Wymieszaj z wodą i spryskaj kanapę. Po chwili będzie jak nowa
Obserwuj nas w
autor
Małgorzata Krajewska

Redaktor portalu Domek i Ogródek.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy