DomekIOgrodek.pl

canva/cunaplus_M.Faba

Jak sprzątać lodówkę aby nie śmierdziała? Pomogą Ci 3 produkty, które każdy ma w kuchni

6 Lutego 2023

Autor tekstu:

Aneta Wyszyńska

Lodówka to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni i nie tylko. Można ją spotkać nie tylko w sercu domowego zaciszu, ale również w biurach, restauracjach czy innych miejscach pracy. Sprzątanie lodówki, wbrew pozorom nie jest wcale takie proste, jakby się wydawało. W tym artykule dowiecie się jak to zrobić, aby nasze urządzenie było czyste i ładnie pachniało.

Lodówka to miejsce do przechowywania żywności...

...dlatego warto o nią dbać. Przede wszystkim z tego powodu, że przechowywana żywność może ulec szybszemu psuciu się oraz zabezpieczy to sprzęt przed pleśnią czy bakterią e coli, a także poprawi jego funkcjonowanie.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez NSF 2013 z 2013 roku związanych z określeniem, jakie rzeczy i sprzęt są najbardziej podatne na drobnoustroje to lodówki, a dokładniej szuflady, jak i półki do przechowywania żywności zajęły.

Jak umyć lodówkę?

Nim przystąpimy do mycia lodówki, pamiętajcie, aby odłączyć urządzenie od prądu. Po wykonaniu tej czynności powinniśmy opróżnić wnętrze urządzenia. Przy okazji sprawdźmy datę ważności produktów, a także ich świeżość. Nie nadające się do spożycia rzeczy wyrzucamy do odpowiednio posegregowanych pojemników na śmieci.

Kolejnym krokiem jest wyjęcie wszystkich ruchomych elementów z lodówki. Chodzi tutaj o półki czy szuflady. Zabranie ich ułatwi mycie urządzenia. Można je przełożyć do wcześniej przygotowanej w np. wannie ciepłej wody z płynem do naczyń. W czasie, kiedy będziemy zajmować się lodówką, przedmioty te namoczą się i będzie je łatwiej umyć.

Zacznijmy od sprawdzenia, gdzie ewentualnie może znajdować się pleśń, czy zalegający brud. Należy dokładnie przejrzeć wnętrze lodówki, gdyż drobnoustroje uwielbiają wszelkiego rodzaju zakamarki, aby przed dalszym myciem usunąć je. Następnie wytrzyj dokładnie całe wnętrze mieszanką, której skład zdradzamy poniżej.

Na sam koniec pozostaje umyć wyjmowalne elementy, osuszyć je i odłożyć na miejsce. W tym miejscu zwracamy uwagę na to, że niektóre lodówki, których nie trzeba rozmrażać, posiadają specjalny pojemniczek na skraplającą się wodę i jego także należy doprowadzić do czystości.

Otwarta Lodówka
unsplas/NRD

Jak przygotować domową mieszankę do mycia lodówki?

Zadanie jest proste i do jego wykonania potrzeba jedynie 3 produktów, które każdy ma w kuchni. Mowa o płynie do mycia naczyń, sodzie oczyszczonej oraz wodzie. Do 1 litra wody należy wsypać 1 łyżkę sody oczyszczonej oraz wlać kilka kropel płynu.

Taką mieszanką można przetrzeć wszystkie powierzchnie w lodówce, a także szuflady i półki. Soda, poza działaniem czyszczącym, dodatkowo usunie wszelkie nieprzyjemne zapachy.

Pamiętajmy o regularnym myciu lodówki.

Gruntowne czyszczenie lodówki powinniśmy powtarzać co miesiąc, natomiast ogólny przegląd żywności i przetarcie półek, jak i szuflad najlepiej robić raz na tydzień.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  • Wymieszaj z wodą i zamocz natkę pietruszki. Będzie świeża bez mrożenia nawet miesiąc

  • Najszybszy sposób na oszronioną szybę w samochodzie. Szron zniknie w kilka sekund

  • Użyj tego aptecznego produktu za 4 zł na meblach. Więcej nie zobaczysz na nich kurzu, efekt powala na kolana

Tagi:

Podobne artykuły

Porady domowe

Złapał produkty za 3 zł i zaczął szorować tapicerowane krzesło. Brud momentalnie zniknął
Czytaj więcej >

Porady domowe

Nie wyrzucaj korka po winie. Ma 2 cudowne zastosowania w ogrodzie i domu
Czytaj więcej >

Porady domowe

3 patenty na ocet w ogrodzie. Nr 2 uchroni go przed chwastami
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wymontuj okap i wrzuć do wanny z tajną miksturą. Tłuszcz rozpuści się w mig
Czytaj więcej >

Porady domowe

Wydaj 2 zł i wyczyść szybę piekarnika. Spieczony brud odejdzie w zapomnienie
Czytaj więcej >

Porady domowe

Środek za 40 gr rozpuści zalegające w odpływie włosy. Zlew będzie drożny w chwilę
Czytaj więcej >
Aneta Wyszyńska

Absolwentka Administracji Samorządowej, której serce skradł świat przyrody. Miłośniczka fantasy i gier RPG. Nie wyobraża sobie życia bez pisania i muzyki w tle. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]