Jak stworzyć piękny ogród na małej przestrzeni? Rozmowa z ekspertką
Zwarta zabudowa to dzisiaj wyraźny trend w miejskim krajobrazie, w którym królują bloki mieszkalne oraz domy szeregowe. Mniejszy metraż mieszkań idzie w parze z niewielką powierzchnią przydomowych ogródków. Nawet takie miejsce może być jednak funkcjonalne i atrakcyjne dla oka.
Nie da się jednak ukryć, że zagospodarowanie ogródka na małej przestrzeni to nie lada wyzwanie. Jak zaprojektować taką przestrzeń, by w pełni wykorzystać jej potencjał i dostosować ją do naszych potrzeb? Zapytaliśmy o to ekspertkę, inżynier Agnieszkę Wieloch.
Urządzamy mały ogródek. Od czego zacząć?
W końcu staliśmy się posiadaczami wymarzonego kawałka ziemi. Mimo że jego metraż może stanowić spore ograniczenie, mamy mnóstwo planów i od razu chcemy brać się za sadzenie roślin . Ekspertka, z którą rozmawiamy, wyjaśnia, że nie tędy droga.
O możliwości zagospodarowania niewielkiej przestrzeni zapytaliśmy projektantkę ogrodów mgr inż. Agnieszkę Wieloch z Pracowni projektowej MODNY OGRÓD, która radzi zacząć prace w ogrodzie od zaplanowania jego funkcji. Jaki powinien być pierwszy krok do wymarzonego ogrodu na małej powierzchni?
- Najpierw należy odpowiedzieć sobie na pytanie, jak chcemy spędzać czas w ogrodzie i ustawić priorytety. Każdy projekt zaczyna się od ustalenia funkcjonalności i wyznaczenia stref w ogrodzie, a dobór nasadzeń, dekoracji czy też materiałów wykończeniowych, to już kolejny etap – mówi Agnieszka Wieloch i dodaje - Niezależnie od wielkości, ogród to przestrzeń do odpoczynku i relaksu. Jesteśmy zapracowani, zabiegani, pochłonięci codziennymi obowiązkami. Oczekujemy od ogrodu wytchnienia od tej bieganiny. Ważne jest zatem, by ogród zapewniał nam te formy relaksu, które są dla nas najważniejsze.
Mały, ale funkcjonalny ogród? To możliwe
W pierwszej kolejności zastanówmy się zatem, w jaki sposób i z kim chcielibyśmy spędzać czas w ogrodzie oraz które formy wypoczynku na świeżym powietrzu są dla nas najbardziej atrakcyjne. Co powinno znaleźć się w ogrodzie, jeśli najbardziej cenimy sobie relaks w gronie najbliższych?
- Jeśli lubisz biesiadować z rodziną czy znajomymi przy wspólnym stole – zaplanuj duży taras z zestawem jadalnianym, dodaj kilka donic z kwiatami i klimatyczne oświetlenie, a będziesz cieszyć się tą strefą również w godzinach wieczornych. Jeśli budżet pozwala, można na tarasie postawić kuchnię letnią. Warto także rozważyć zadaszenie, by móc korzystać z uroków tej przestrzeni przy różnych warunkach pogodowych – mówi ekspertka w rozmowie z portalem Domek i Ogródek.
A co z naszymi pasjami? Na to Agnieszka Wieloch także znajduje rozwiązanie:
- Jeśli lubisz czytać książki, stwórz w ogrodzie miejsce na hamak, czy fotel podwieszany, w których będziesz mógł zatopić się z ulubioną lekturą. Fanom własnych owoców, warzyw czy ziół prosto z grządki polecam natomiast ustawić choćby jedną lub dwie skrzynie, w których można uprawiać sałaty, szczypior, rzodkiewki i inne warzywa łatwe w uprawie. Nie będą to ilości zaspokajające zapotrzebowanie całej rodziny, ale dające frajdę.
Projektowanie ogrodu to sztuka kompromisu
Doświadczona projektantka ogrodów nie zapomina o dzieciach, które także chętnie korzystają z uroków przebywania na świeżym powietrzu. Jak dostosować do ich potrzeb niewielką przestrzeń?
- Na pewno warto zaaranżować miejsce w ogrodzie na choćby małą piaskownicę (koniecznie zamykaną, by nie stała się kuwetą dla okolicznych kotów), czy domek zabaw. Jeśli jednak w pobliżu znajduje się jakiś ogólnodostępny plac zabaw, nie ma konieczności ustawiania dodatkowego w ogrodzie, zwłaszcza, że dzieci i tak wolą zabawę z rówieśnikami – wiem z własnego doświadczenia. W naszym ogrodzie plac zabaw był atrakcją dla moich synów przez pierwsze kilka miesięcy, później stał niemal nieużywany – mówi Agnieszka Wieloch i dodaje - Czasem w naprawdę małych ogrodach trzeba iść na kompromis i ograniczyć liczbę funkcji, by małej przestrzeni nie zagracić, np. jeśli zaplanujemy duży taras wypoczynkowy, nie zmieści się plac zabaw. Jeśli z kolei zaplanujemy ustawienie dużego placu zabaw, być może trzeba będzie zrezygnować z tarasu lub grządek.
Oprócz stref w ogrodzie, w których będziemy spędzać czas, relaksując się z bliskimi, podczas projektowania niewielkiej przestrzeni musimy także wziąć pod uwagę inne, równie istotne punkty.
- Niezwykle ważna jest przestrzeń gospodarcza. Nawet najmniejszy ogród wymaga sprzętu do jego pielęgnacji. Jeśli nie ma innej możliwości, bo przykładowo nie dysponujemy dużym garażem, warto zaplanować ustawienie małego domku narzędziowego do przechowywania taczki, nożyc, sekatorów czy kosiarki – radzi Agnieszka Wieloch.
Czas na rośliny. Co wybrać do małego ogrodu?
Jak podkreśla nasza ekspertka, dopiero po etapie planowania funkcji w ogrodzie, możemy przejść do kwestii wyboru roślin . Tutaj mamy wbrew pozorom wiele możliwości.
- Jest mnóstwo gatunków i odmian roślin, które ze względu na kompaktowe rozmiary są polecane do małych ogrodów, jak np. karłowe iglaki, drzewa o pokroju kolumnowym, różne mniejsze krzewy, a także trawy ozdobne i byliny – wybór jest ogromny. Jednak przy doborze nasadzeń nie tylko rozmiar roślin ma znaczenie, ale przede wszystkim warunki glebowe i świetlne panujące w ogrodzie
Trzeba pamiętać, że bogata, zróżnicowana roślinność wymaga czasu i pracy, by efektownie się prezentowała. To samo dotyczy trawnika . Czy można coś na to poradzić? Co w sytuacji, gdy w natłoku pracy i obowiązków brakuje nam czasu na pielęgnację roślin? Na to Agnieszka Wieloch również ma sposób.
- Jako projektant z własnym, dużym doświadczeniem ogrodowym przy wyborze roślin dla moich zapracowanych klientów kieruję się dwoma kluczowymi kryteriami: ich odpornością na choroby i szkodniki oraz nieskomplikowaną pielęgnacją. Jeśli natomiast chodzi o trawnik, to jest on najbardziej czasochłonną „rośliną” i wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, by stać się gęstym, zielonym dywanem. Cotygodniowe koszenie to zdecydowanie za mało, dlatego podczas projektowania małych ogrodów zawsze zachęcam do rezygnacji z trawnika – można np. zastąpić go rabatami z ulubionymi kwiatami lub powiększyć taras - tłumaczy ekspertka.
Podsumowując, mały ogród powinien być przede wszystkim funkcjonalny. Najpierw wybierzmy najważniejsze dla nas formy spędzania czasu w ogrodzie i zaplanujmy jego funkcje, a dopiero później połączmy zaplanowane strefy w całość, uzupełniając je roślinnością, która powinna być dostosowana do warunków panujących w ogrodzie.
* Pracownia projektowa MODNY OGRÓD - mgr inż. Agnieszka Wieloch – projektantka ogrodów przydomowych i zieleni przy firmach, najczęściej w ulubionym, nowoczesnym stylu; ogrodowa pasjonatka i ogrodniczka z kilkunastoletnim doświadczeniem, wielka miłośniczka bukszpanów. Powstającymi w pracowni MODNY OGRÓD projektami oraz ogrodową pasją dzieli się na swoim koncie na Instagramie @modnyogrod. Oferuje możliwość konsultacji i wykonania projektu online.
Zobacz także: