Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Jak wykorzystać liście pomidorów w ogrodzie?
Kamila Krótka
Kamila Krótka 21.06.2021 02:00

Jak wykorzystać liście pomidorów w ogrodzie?

pjimage (11)
Kathas_Fotos / Pixabay

Zielne części pomidorów mogą być doskonałą bazą dla oprysku. Te przygotowuje się z liści oraz łodyg. Przedstawiamy przepis na wyciąg i gnojówkę, która pozwoli pozbyć się z ogrodu ślimaków czy pchełek ziemnych.

Jak wykonać oprysk z pomidora? Poniżej przepis.

Oprysk z pomidora - jak wykonać wyciąg?

Do wykonania oprysku z pomidora potrzebujemy 500 g części zielnych pomidora oraz 3 litrów wody.

Liście pomidorów i pędy należy dokładnie rozdrobnić, po czym przełożyć do pojemnika bądź wiaderka. Następnie trzeba zalać je zimną wodą i pozostawić na kilka godzin lub nawet całą noc. Po całej nocy należy przelać wyciąg do spryskiwacza i opryskać rośliny.

Co ważne, wyciągu z pomidorów nie należy rozcieńczać. Jest doskonały, gdy chcemy pozbyć się z warzyw pchełek ziemnych, mrówek czy much.

Gnojówka

Do wykonania gnojówki potrzebujemy 300 g części zielnych pomidora, w tym bocznych pędów oraz 1 litra wody.

Liście pomidorów i pędy również dokładnie rozdrabniamy, a następnie przekładamy do pojemnika bądź wiaderka. Wszystko zalewamy wodą, przykrywamy i czekamy kilkanaście dni.

Gdy gnojówka przestanie fermentować, warto wykorzystać ją do oprysków lub podlewania. Następnie należy ją rozcieńczyć w proporcjach 1:10. Tak przygotowana gnojówka sprawdzi się jako środek do wzmocnienia roślin oraz pozbywania się ślimaków na warzywach.

źródło: mojpieknyogrod.pl Artykuły polecane przez redakcję Domku i Ogródka

Jeżeli chcesz się podzielić informacjami na temat pielęgnacji ogrodu czy domowych trików, koniecznie napisz do nas na adres: [email protected]