Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Kleszcze atakują. Tak ochronisz siebie i domowe pupile
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 20.02.2024 16:00

Kleszcze atakują. Tak ochronisz siebie i domowe pupile

Kleszcze
Canva / Catkin, pixabay

Kalendarzowa wiosna dopiero przed nami, ale na zewnątrz pogoda coraz częściej dopisuje. Ocieplenie sprawiło, że w niektórych regionach Polski pojawiły się kleszcze. Pajęczaków jest mnóstwo. Atakują zwierzęta i ludzi.

„Dzisiaj po półgodzinnym spacerze po łące zebrałam z 2 niedużych psów ok. 20-25 dużych kleszczy.” - napisała internautka na jednej z facebookowych grup. Jak się przed nimi ochronić?

Kleszcze zaatakowały w Trójmieście

Luty w tym roku jest wyjątkowo ciepły. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się aktywnie spędzać czas na zewnątrz. Jednak wyższe temperatury oznaczają również początek sezonu na kleszcze.

Na jednej z grup dla mieszkańców Trójmiasta pojawił się post, w którym internautka ostrzega przed pajęczakami. Zima się jeszcze nie skończyła, ale w Gdańsku, Gdyni i Sopocie zaczęła się plaga kleszczów. To nie jedyny region w Polsce, który boryka się z tym problemem.

Kleszcze szybko zauważają właściciele czworonogów. Jedna z internautek po 10-minutowym spacerze w województwie Wielkopolski znalazła na pupilu około 30 pajęczaków. Na szczęście jest prosty sposób na zabezpieczenie psa oraz nas samych przed atakiem kleszczy.

Kleszcze
Canva / showcake, Getty Images

Jak zabezpieczyć siebie i pupila przed kleszczami?

Coraz więcej mówi się o tym, że przed kleszczami należy zabezpieczać się przez cały rok. Natomiast, kiedy pajęczaków robi się coraz więcej, powinniśmy korzystać z różnych metod. Jest jeden prosty sposób na pozbycie się szkodników.

Kleszcze nie przepadają za niektórymi aromatami. Skutecznie możemy odstraszyć je naparem z czystka. Nie tylko warto go pić, najlepiej przygotować z niego sprej, który zniechęci pajęczaki.

Jeśli chcemy stosować czystek zewnętrznie, napar powinien być mocny. Po zaparzeniu ziela musimy odczekać, aż ostygnie. Następnie przelewamy napar do buteleczki z atomizerem. Jak stosować napar z czystka?

Czystek idealny na kleszcze

Przed wyjściem na spacer warto dokładnie spryskać naparem z czystka całe ciało. Taki ekologiczny sprej przeciwko kleszczom spokojnie możemy stosować na zwierzęta. Ochroni nie tylko nas, ale też psiaki.

Nawet jeśli stosujemy różne metody walki z pajęczakami, powinniśmy dokładnie obejrzeć nasze ciało oraz sprawdzić, czy pupil nie przyniósł kleszczy ze spaceru. Kleszcze mogą czaić się nie tylko w lasach i na łąkach. Pajęczaki spotkamy też w ogrodach i parkach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność. 

kleszcze.jpg
Post z grupy Aktywne psy Trójmiasto na Facebooku

Zobacz także: