Kleszcze atakują. Tak ochronisz siebie i domowe pupile
Kalendarzowa wiosna dopiero przed nami, ale na zewnątrz pogoda coraz częściej dopisuje. Ocieplenie sprawiło, że w niektórych regionach Polski pojawiły się kleszcze. Pajęczaków jest mnóstwo. Atakują zwierzęta i ludzi.
„Dzisiaj po półgodzinnym spacerze po łące zebrałam z 2 niedużych psów ok. 20-25 dużych kleszczy.” - napisała internautka na jednej z facebookowych grup. Jak się przed nimi ochronić?
Kleszcze zaatakowały w Trójmieście
Luty w tym roku jest wyjątkowo ciepły. Właśnie dlatego coraz częściej decydujemy się aktywnie spędzać czas na zewnątrz. Jednak wyższe temperatury oznaczają również początek sezonu na kleszcze.
Na jednej z grup dla mieszkańców Trójmiasta pojawił się post, w którym internautka ostrzega przed pajęczakami. Zima się jeszcze nie skończyła, ale w Gdańsku, Gdyni i Sopocie zaczęła się plaga kleszczów. To nie jedyny region w Polsce, który boryka się z tym problemem.
Kleszcze szybko zauważają właściciele czworonogów. Jedna z internautek po 10-minutowym spacerze w województwie Wielkopolski znalazła na pupilu około 30 pajęczaków. Na szczęście jest prosty sposób na zabezpieczenie psa oraz nas samych przed atakiem kleszczy.
Jak zabezpieczyć siebie i pupila przed kleszczami?
Coraz więcej mówi się o tym, że przed kleszczami należy zabezpieczać się przez cały rok. Natomiast, kiedy pajęczaków robi się coraz więcej, powinniśmy korzystać z różnych metod. Jest jeden prosty sposób na pozbycie się szkodników.
Kleszcze nie przepadają za niektórymi aromatami. Skutecznie możemy odstraszyć je naparem z czystka. Nie tylko warto go pić, najlepiej przygotować z niego sprej, który zniechęci pajęczaki.
Jeśli chcemy stosować czystek zewnętrznie, napar powinien być mocny. Po zaparzeniu ziela musimy odczekać, aż ostygnie. Następnie przelewamy napar do buteleczki z atomizerem. Jak stosować napar z czystka?
Czystek idealny na kleszcze
Przed wyjściem na spacer warto dokładnie spryskać naparem z czystka całe ciało. Taki ekologiczny sprej przeciwko kleszczom spokojnie możemy stosować na zwierzęta. Ochroni nie tylko nas, ale też psiaki.
Nawet jeśli stosujemy różne metody walki z pajęczakami, powinniśmy dokładnie obejrzeć nasze ciało oraz sprawdzić, czy pupil nie przyniósł kleszczy ze spaceru. Kleszcze mogą czaić się nie tylko w lasach i na łąkach. Pajęczaki spotkamy też w ogrodach i parkach, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
Zobacz także:
- Pukają do drzwi i mówią o awarii. Lepiej im nie otwieraj
- Te irytujące szkodniki są w każdym domu. Tak można się ich pozbyć
- Wspaniały sposób na wyczyszczenie toalety